Naukowcy opracowali nowoczesną metodę badania, czy dana substancja może być lekiem. Za pomocą zaawansowanych technik holograficznej i spektroskopowej, monitorowali zmiany zachodzące we wnętrzu komórek stanowiących tkankę - informuje "Journal of Biomedical Optics".
Nowe technologie, które pomogą sędziemu meczu piłki nożnej być bardziej obiektywnym, już w przyszłym roku będą testowane - informuje "New Scientist". Przyda się nadgarstek sędziego i miniaturowy komputer w piłce.
Czy można uregulować rytm serca tic-tac`em? Tego jeszcze nikt nie zbadał, ale naukowcy z USA opracowali rozrusznik serca wielkości dwukalorycznego cukierka.
Jak informuje magazyn naukowy "Technology Review" - naukowcy z Ameryki skonstruowali urządzenie, które pomoże chorym na ostrą postać jaskry - ma monitorować ciśnienie śródgałkowe. To komputer, wielkości milimetra sześciennego, który można wszczepić do oka.
CD-ROM, odpowiednia płyta - już. Masz w domu laboratorium. Jak informuje "Lab on a Chip", naukowcy przekształcili ten prosty zestaw komputerowy w super nowoczesny moduł analityczny, dzięki któremu można wykryć obecność cząstek lub mikroorganizmów w próbkach poddanych badaniu.
Greenpower to wyścig samochodów elektrycznych, który poraz pierwszy odbył się w Anglii w 1999 roku przy współpracy z Institute of Mechanical Engineers. Powstał, aby promować inżynierię oraz technologie przyjazne środowisku, zachęcając w ten sposób młodych ludzi do podjęcia studiów technicznych.
Wyjątkowa pomoc dla śledczych w telefonach nowej generacji - to one pomogą śledzić podejrzanych w tłumie.
Niewielkie urządzenie, z czujnikiem podobnym do zegarka, może w przyszłości znacznie ułatwić mierzenie ciśnienia tętniczego krwi.
Oceni jakość głosu i mowy on-line - aplikacja stworzona przez naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej, ze szczególną dedykacją dla tych, którym została usunięta krtań lub którzy mają wady wymowy.
Małe jest wielkie? Tak! Maleńki robot pływający w wodzie, może stać się wielkim osiągnięciem na drodze ku urządzeniom, które naprawią ludzki organizm od środka - podaje "New Scientist".
Centrum Nauki Kopernik będzie miało konkurencję na Śląsku. W ciągu kilku lat ma powstać Centrum Nauki Skłodowska-Curie w Katowicach.
Wirtualne laboratorium kolejowe, stworzone przez hiszpańskich naukowców, ma zapobiegać i likwidować zjawisko wibracji na liniach kolejowych, tramwajowych i w metrze.
Inżynierowie z Gliwic skonstruowali niezwykły pojazd - bezzałogowy samolot obserwacyjny FlyEye, który posiada unikatowe właściwości startu i lądowania. Obecnie jest już wykorzystywany przez polskie wojsko.
To pierwsza taka publiczna deklaracja polskich naukowców. Wykładowcy z Politechniki Warszawskiej sprawdzą i uzupełnią hasła internetowej encyklopedii w zakresie technologii informacyjnej.
Naukowcy odkryli, że film złożony z nanocząsteczek dwutlenku tytanu i barwnika może pokrywać szyby okienne, elewacje budynków ze szkła, tworząc bardzo wydajne ogniwa słoneczne.