Jak informuje magazyn naukowy "Technology Review" - naukowcy z Ameryki skonstruowali urządzenie, które pomoże chorym na ostrą postać jaskry - ma monitorować ciśnienie śródgałkowe. To komputer, wielkości milimetra sześciennego, który można wszczepić do oka.
Czujnik dokonuje pomiarów ciśnienia śródgałkowego co 15 minut i wyniki przechowuje w pamięci urządzenia. Po połączeniu siecią bezprzewodową z komputerem lub notebookiem lekarza, wyniki mogą zostać odczytane z pamięci i dostępne do konsultacji medycznej.
Jaskra jest jedną z najczęściej spotykanych chorób okulistycznych. Prowadzi ona do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, a co za tym idzie - znacznego pogorszenia lub nawet całkowitej utraty wzroku. Głównym czynnikiem powodującym w tej chorobie uszkodzenie nerwu wzrokowego jest wzrost ciśnienia śródgałkowego. W leczeniu używa się kropli do oczu, leków zmniejszających ciśnienie ogólne oraz zabiegów laserowych.
Jak powiedział Technology Review, jeden z konstruktorów mikrokomputera, inż. Dennis Sylvester z UMI podstawowym utrudnieniem było nie tyle zmniejszenie układu, ile mała moc baterii mikrokomputera. Cały układ musiał zużywać jak najmniej energii, stąd użyto nie najnowszych już rozwiązań konstrukcyjnych.
Jak przyznaje współprowadzący badania dr inż. David Blaauw z UMI,
procesor wykonano w technologii 180 nanometrów, podczas gdy obecnie
dominuje technologia 32 nanometrów, zaś pamięć pracuje pod napięciem 400
miliVolt, podczas gdy standardowo komórki pamięci pracują pod napięciem
1 Volt. W efekcie procesor jest taktowany zegarem 100 KHz
(częstotliwość 10 razy mniejsza niż procesora w zwykłym telefonie
komórkowym), pamięć ma pojemność 4000 bitów, a sieć bezprzewodowa ma
zasięg 10 cm.
Wystarcza to jednak na przechowywanie 14-dniowych wyników pomiarów i do
połączeń z siecią bezprzewodową. Jak oświadczyli konstruktorzy
mikrokomputera na International Solid-State Circuits Conference w San
Francisco w USA w ostatnim tygodniu lutego, urządzenie rozpocznie testy
kliniczne wiosną br. (PAP)
Foto: openphoto.net