Naukowcy opracowali nowoczesną metodę badania, czy dana substancja może być lekiem. Za pomocą zaawansowanych technik holograficznej i spektroskopowej, monitorowali zmiany zachodzące we wnętrzu komórek stanowiących tkankę - informuje "Journal of Biomedical Optics".
Wychodząc naprzeciw tym zapotrzebowaniom, naukowcy z Purdue University (USA) zbudowali nowe urządzenie analityczne - HTDS, ang. Holographic Tissue Dynamics Spectroscopy - które korzystając z techniki holograficznej i analiz spektroskopowych, pozwala na monitoring zmian ruchu wewnątrz żywych komórek.
Co ważne, analizę można skutecznie prowadzić na trójwymiarowych hodowlach tkanek, których skrawki mają nawet milimetrowe rozmiary. To bardzo istotne, gdyż większość podobnych badań prowadzi się jedynie na dwuwymiarowych hodowlach tkanek, których kształt i zachowanie znacząco różni się od normalnego funkcjonowania komórek wewnątrz żywych organizmów.
Procedura podglądania ruchów zachodzących wewnątrz komórek polega na prześwietlaniu komórek i tworzeniu obrazu, który następnie jest aktualizowany o zmiany zachodzące w czasie rzeczywistym. Obraz jest tworzony na zasadzie hologramu, a aktualizacje obrazu komórek uzyskuje się poprzez zaawansowaną analizę spektrometryczną. Zamiany w uzyskiwanych spektrogramach można podzielić według ich częstotliwości, gdzie każda kolejna częstotliwość odpowiada innym organellom komórkowym.
Porównując uzyskane wyniki naukowcy byli w stanie nakreślić precyzyjnie ruchy zachodzące wewnątrz komórek tworzących trójwymiarowe tkanki. Odkryto również różnice w zachowaniu się wnętrza komórek w różnych środowiskach, które wzbogacane były o dodatkowe substancje chemiczne.
Według naukowców, nowa technika doskonale nadaje się do badania
przydatności nowych związków chemicznych, jako potencjalnych leków.
Użycie HTDS do tego typu badań pozwala w czasie 6 godzin na przebadanie
wpływu 384 "kandydatów na leki", na trójwymiarowych modelach żywych
tkanek. Daje to ogromną oszczędność czasu, którą można wykorzystać -
według autorów badań - na odkrywanie nowych metod terapeutycznych.(PAP)
Foto: technow.pl