Księżyc gigant

Dział: Kosmos

Już w sobotę na naszym niebie wyjątkowe widowisko. Będzie można podziwiać Księżyc, duży, jasno świecący i w pełni. Tego dnia będzie najbliżej Ziemi.

Jak wyjaśnił astronom, dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, księżyc porusza się po orbicie, która nie jest idealnym okręgiem, lecz elipsą o mimośrodzie 0,0554. To powoduje, że odległość satelity od Ziemi zmienia się od 363 104 kilometrów w perygeum (najbliższy punkt orbity) do 405 696 kilometrów w apogeum (najdalszy punkt orbity).

Najbliższa pełnia, która wypada 19 marca o godz. 19.10, prawie idealnie pokrywa się z minimalną odległością Księżyca od Ziemi, bo moment ten przypada o godz. 20.10 naszego czasu, a więc równo godzinę po pełni. "Pełnia pokryje się więc z maksymalnymi rozmiarami tarczy Księżyca, przez co będzie on świecił wyjątkowo jasno i będzie wydawał się spory" - podkreślił naukowiec.

Ostatni raz w podobny sposób pełnia pokryła się z perygeum w grudniu 2008 roku. "Wbrew temu, co twierdzą niektóre żądne taniej sensacji media, ani wtedy, ani obecnie zjawisko to nie jest związane z jakimkolwiek niebezpieczeństwem dla naszej planety" - podkreślił dr hab. Arkadiusz Olech. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-03-16
Komentarze
Polityka Prywatności