Bezdotykowe sterowanie komputerem

Okazuje się, że można sterować kursorem na ekranie komputera za pomocą własnych myśli, myśląc o różnych głoskach - informuje "Journal of NeuroEngineering".

Już wcześniej udawało się przetworzyć sygnały związane z aktywnością mózgu na ruchy robotów czy nawet obrazki, jednak nowe osiągnięcie może się stać podstawą techniki zwanej elektrokortykografią i zmienić życie osób sparaliżowanych.

Dzięki umieszczonym bezpośrednio na powierzchni mózgu elektrodom można będzie stworzyć interfejsy pozwalające na doskonalsze korzystanie z komputerów. Dotychczasowe próby polegały zwykle na wykorzystywaniu elektroencefalografu (EEG)i "czapeczki" z elektrodami, umieszczonej na skórze głowy. W ten sposób udawało się kontrolować myślą na przykład elektryczne wózki czy zabawki.

Jednak EEG traci część precyzyjnych informacji zawartych sygnałach o wyższej częstotliwości. Można je wychwycić umieszczając elektrody na powierzchni mózgu - w tym celu wszczepia się do czaszki plastikową poduszkę z wieloma elektrodami.

Eric Leuthardt z Washington University w St Louis postanowił wykorzystać myśli dotyczące głosek do sterowania kursorem - dzięki temu można by wydawać precyzyjniejsze, jednoznaczne komendy - na przykład "eee..."

Czterem pacjentom wszczepiono wcześniej poduszki z elektrodami, aby zlokalizować źródło nieuleczalnych, epileptycznych drgawek. Dr Leuthardt uzyskał ich zgodę na udział w eksperymencie - mieli myśleć o głoskach "oo", "ah", "ee" i "eh", przy czym rejestrowano aktywność ich mózgów. Następnie zapisu użyto do kierowania kursorem na ekranie komputera.

Jak twierdzi naukowiec, dzięki korzystaniu z wzorców aktywności typowych dla głosek, sparaliżowani będą mogli poruszać kursorem w sposób bardzo pewny i niezależny od zakłóceń. Co więcej, wszczepiany do mózgu implant nie musi być duży - wystarczy, jeśli będzie miał wymiary 4x4mm. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-04-08
Komentarze
Polityka Prywatności