Świat nauki (archiwalne artykuły)

Jak informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry", pojawiło się nowe odkrycie, które stwarza podstawy do produkcji piwa, które przechowywane dłużej, nie będzie traciło swego smaku.
Studentki finansów i rachunkowości warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej swoją koncepcją piorącego pokrowca podbiły świat.
Amerykańscy naukowcy znów zaskakują. Tym razem opracowali nowoczesną kamerę do smartfonów. Przypomina oko owada, a składa się z 25 obiektywów.
Dzięki staraniom naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu w Toronto, osoby chore na autyzm lub takie, która mają problemy z mówieniem, za pomocą multimedialnego telefonu iPhone mogą się łatwiej porozumiewać z otoczeniem.
Okazuje się, że można sterować kursorem na ekranie komputera za pomocą własnych myśli, myśląc o różnych głoskach - informuje "Journal of NeuroEngineering".
Robot, który z precyzją człowieka posłuży się skalpelem lub sensor, który będzie monitorował oddech noworodka - to możliwe do osiągnięcia dzięki nanotechnologicznemu sensorowi, który analizuje ruch ludzkiego ciała.
W Akademii Morskiej w Szczecinie zainaugurowano Europejskie Centrum Szkoleniowe LNG. Uroczystej inauguracji dokonał Pan Aleksander Grad Minister Skarbu Państwa.
Celem konkursu, organizowanego przez Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego, firmę Osram oraz Agencję Soma, było wyłonić młodych ludzi z talentem, którzy zaprezentowali nietuzinkowe podejście do światła, przestrzeni i opraw oświetleniowych.
Urządzenie, które może wytwarzać energię drogą przemiany światła słonecznego i wody - to najnowszy wynalazek amerykańskich naukowców - sztuczny liść.
Tranzystory organiczne - to filar pamięci komputerowej opracowanej przez amerykańskich naukowców. Wytwarza się ją metodą drukowania. To, zdaniem badaczy, bardzo tania pamięć.
Szafran indyjski, inaczej kurkuma, czyli główny składnik popularnego curry, może znaleźć zastosowanie poza kuchnią. Jak informuje BBC News/Science&Environment - może pomóc wykrywać materiały wybuchowe.
Do czego mogą przydać się włókna z łodyg i liści ananasów czy bananów? Na przykład do produkcji tworzyw, które będą mogły znaleźć zastosowanie w przemyśle samochodowym. A wszystko dzięki opracowanej przez brazylijskich naukowców metodzie.
Jak sprawdzić powiązanie działań mózgu z zachowaniem? Pomóc może miniaturowy skaner, który pozwala rejestrować zmiany fal mózgowych - skonstruowali go naukowcy z USA.
Chory na stwardnienie zanikowe boczne, 43-letni Brytyjczyk - zapisał wzorce swojej mowy, by w przyszłości, gdy będzie musiał używać syntezatora mowy, mógł własnym głosem czytać młodszemu synowi - podaje BBC News/Health.
Sól o mocniejszym smaku, niskokaloryczny cukier oraz tłuszcz, po którym nie utyjemy – tak wyglądają skutki zastosowania nanotechnologii w przemyśle spożywczym. Naukowcy zapowiadają nową generację „chemii” kulinarnej, która ma być nie tylko smaczna, ale i zdrowa.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności