Nowy system dla niewidomych

Polscy inżynierowie, m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowują innowacyjny system dla niewidomych. Jednym z elementów systemu ma być wibrująca bransoletka, która ostrzeże niewidomego np. zbliżającego się do krawędzi peronu.

"To projekt innowacyjny nie tylko na skalę Polski, ale i Europy. Takiego systemu na pewno jeszcze w Europie nie ma" - zapewnia profesor AGH dr hab. Jerzy Wiciak.

System składa się z trzech modułów: bransoletki, kontrolera i anteny. Rejestruje pojawienie się osoby niewidomej w określonej strefie i reaguje w odpowiedni sposób: podaje wibracje lub sygnały akustyczne.

Obecność niewidomego w strefie zagrożenia zarejestruje antena umieszczona np. pod posadzką. Informację tę antena prześle do urządzenia zwanego kontrolerem, schowanego np. na peronie czy przystanku. Kontroler zaś, po przeprowadzeniu analizy, prześle sygnał do bransoletki.

System ma być wykorzystany w miejscach niebezpiecznych, np. krawędziach peronów, wykopach, schodach. W takich miejscach bransoletka ostrzeże niewidomego poprzez wibracje.

"System będzie też wykorzystywany w tzw. miejscach istotnych: przystankach komunikacji miejskiej, przejściach przez jezdnię, wejściach do urzędów, informacji turystycznej" - dodaje dr Wiciak. Wchodząc do urzędu lub instytucji niewidomy usłyszałby komunikat: "Jesteś przy Urzędzie Miasta" lub "Jesteś przy poczcie".

"Możliwe jest połączenie naszego systemu z działającym np. w Krakowie czy Warszawie elektronicznym systemem tablic pokazujących na bieżąco oczekiwany czas nadjechania tramwaju" - uważa dr Wiciak.

Wielką zaletą systemu jest to, że może on działać niezależnie od pogody. "Systemy pasywne - jakimi są np. wypustki - późną jesienią i w zimie, kiedy jest warstwa śniegu i lodu są niewyczuwalne" - podkreśla.

W projekcie biorą udział naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z Politechniki Krakowskiej i Politechniki Poznańskiej.(PAP)

ostatnia zmiana: 2011-05-23
Komentarze
Polityka Prywatności