Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy z USA opracowali urządzenie, które służy do odręcznego rysowania działających układów scalonych - to pióro kulkowe, które wypełnione jest atramentem zawierającym nanocząsteczki srebra.
Wojciech Wodo, student Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, został laureatem branżowym Studenckiego Nobla 2011 w dziedzinie nauk ścisłych.
Jak informuje "New Scientist" nie trzeba już będzie wyczekiwać na kelnera w restauracji - będzie można samemu wybierać i zamawiać potrawy za pomocą interaktywnego stolika - jednym dotknięciem palca.
Urządzenie, które będzie monitorowało stan zdrowia właściciela, umożliwiając mu zachowanie zdrowego trybu życia, umieszczone w zegarku - opracowali niedawno naukowcy i inżynierowie z USA - podaje magazyn Technology Review.
W okolicach Antwerpii, na północy Belgii, ruszył pierwszy szybki pociąg, napędzany energią słoneczną. Energia uzyskiwana jest z 16 tysięcy paneli słonecznych, umieszczonych na dachu tunelu kolejowego.
Na to pytanie chcą odpowiedzieć badacze z Kanady, po ostatnio opublikowanym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, który wskazuje na możliwe, rakotwórcze działanie komórek.
Ponad 30 studentów Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej - członków kół naukowych (Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE PW, Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów PW, MELprop Koło Naukowe Napędów PW oraz Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Projektami SGH) tworzy zespół WUT Racing, który na na celu udział w międzynarodowym konkursie Formuła Student.
Polscy inżynierowie, m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowują innowacyjny system dla niewidomych. Jednym z elementów systemu ma być wibrująca bransoletka, która ostrzeże niewidomego np. zbliżającego się do krawędzi peronu.
Naukowcy z Kanady opracowali interaktywny papier elektroniczny. Dzięki temu, będzie można wytwarzać zwijalne wyświetlacze do smartfonów i innych małych urządzeń, a także produkować ekrany interaktywne, które będą służyć do prezentacji.
Już w niedzielę o 14:30 odbędzie się rywalizacja lekkich pojazdów elektrycznych The Greenpower Corporate Challenge 2011. Na słynnym torze Silverstone w Wielkiej Brytanii pojawi się polski zespół Silesian Greenpower - ze skonstruowanym przez siebie nowym modelem SG 2011.
Absolwent Politechniki Koszalińskiej, Piotr Górski, opracował specjalną nakładkę na palec, która ułatwi życie osobom z dysfunkcjami dłoni. Nakładka pomoże w posługiwaniu się długopisem, a wkrótce także szczoteczką do zębów, widelcem czy śrubokrętem.
Metoda dr. inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, dzięki której można wytwarzać grafen do celów przemysłowych, uzyska ogólnoświatową ochronę patentową.
Specjaliści brytyjskiej firmy Pachube wymyślili system konwersji danych z różnego typu czujników na typowe formaty. Dzięki temu będzie mogła powstać aplikacja, za pomocą której nasz telefon komórkowy określi poziom promieniowania na danym obszarze lub poda bieżący stan pogody.
Taki jest nowoczesny procesor, opracowany przez naukowców i inżynierów ze Stanów Zjednoczonych. Umożliwia on modernizację mobilnych urządzeń, m.in. telefonów komórkowych. Charakteryzuje się tym, że w mig wykrywa nowe komponenty i potrafi przebudować cały układ danego urządzenia - podaje pismo "Technology Review".
Materiał, który, niczym dół liścia, odbija część promieni słonecznych, dzięki czemu eliminuje nadmiar promieniowania, opracowano w Pekinie. Obecnie trwają prace nad przystosowaniem go do użycia jako zabezpieczenia termicznego dachów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności