Potrafią odrzucić niechciane zaloty

Dział: Biologia

Samice niektórych motyli mają sposób na to, by uniknąć niechcianego podrywu - ciasno składają skrzydła, stając się jednocześnie mniej widocznymi dla samców - takiego odkrycia dokonał badacz z Japonii.

Skrzydła czerwończyka żarka są jasne i wzorzyste, jednak ich spodnia strona nie jest tak atrakcyjna. Samice czerwończyków dość często składają skrzydła, zwłaszcza kiedy blisko nich krążą inne motyle z tego samego gatunku - zaobserwował badacz i miłośnik tych owadów, Jun-Ya Ide z Kurume Institute of Technology w Fukuoka. "Stwierdziłem też, że składają skrzydła rzadziej, kiedy wokół nich przelatywały motyle innego gatunku" - opowiada.

Jak twierdzi badacz, samice boją się, że natrętne zaloty mogą je uszkodzić. Ide wykonał wierny model samca tego gatunku, i pokazywał go samicom, aby sprawdzić ich reakcję. "Kiedy podsuwałem model blisko, samice bardzo często składały skrzydła" - relacjonował. Jednocześnie odkrył, że samice, które jeszcze nie kopulowały, w ogóle nie starały się ukrywać.

"Doszedłem do wniosku, że skoro samice nie mają potrzeby wielokrotnie kopulować, składają skrzydła, by się schować" - opowiada. - Natomiast samice, które jeszcze w kopulacji nie uczestniczyły, "trzymają skrzydła rozpostarte, przez co są doskonale widoczne".(PAP)

Foto: national - geographic.pl


ostatnia zmiana: 2011-05-30
Komentarze
 
Polityka Prywatności