Delfiny to niezwykłe organizmy - są wyposażone w mechanizmy, które umożliwiają im bardzo szybką regenerację po ataku rekina bez jakiejkolwiek pomocy medycznej. Ich zbadanie może przyczynić się do opracowania lepszej metody leczenia trudno gojących się ran u ludzi.
Najwięcej żubrów rodzi się zwykle pod koniec czerwca i na początku lipca. Bieszczadzcy leśnicy szacują, że w tym roku na świat może przyjść 25-30 cieląt - informuje rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.
Filipińscy i amerykańscy biolodzy odkryli siedem nieznanych dotąd gatunków ssaków - leśnych myszy na jednej z wysp Filipin. Jak podaje ScienceDaily - odkrycie przekonuje, że miejscowa fauna jest niezwykle bogata i należy ją chronić.
Żywa komórka ludzkiej nerki, którą podda się odpowiedniej modyfikacji może produkować światło laserowe - podaje "Nature Photonics".
Biolodzy z NASA stworzyli mapy fluorescencji chlorofilu, dzięki nim można z kosmosu obserwować zmiany dotyczące roślin.
Samice niektórych motyli mają sposób na to, by uniknąć niechcianego podrywu - ciasno składają skrzydła, stając się jednocześnie mniej widocznymi dla samców - takiego odkrycia dokonał badacz z Japonii.
W tym roku leśnicy przewidują, że liczba chrabąszczy może się okazać największa od czterech lat. Dlatego już dziś, aż 160 hektarów lasów w gminach Narol i Horyniec Zdrój w województwie podkarpackim było opryskiwanych z samolotów środkami, które mają je zwalczyć.
Nie mają problemu z tropieniem ryb w mętnej wodzie Morza Północnego. Nie kierują się bowiem wzrokiem, ale wąsami, które bezbłędnie odróżniają wodne ślady, które zostawiają różne obiekty - czytamy o fokach w "Journal of Experimental Biology".
Świat za pośrednictwem internetu wyczekuje, kiedy w przygodzickim gnieździe wyklują się kolejne bociany. Dwa z nich są już na świecie, w gnieździe pozostały jeszcze 3 bocianie jaja.
W Bieszczadach i Beskidzie Niskim właśnie rozpoczął się okres godowy traszek karpackich. Potrwa do końca czerwca.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii, na łamach pisma "Nature" przekonują, że genetyczne modyfikacje w populacji komarów pomogą zmniejszyć zachorowalność na malarię.
Pewne rzeczy śnią się rzadziej niż inne. Na przykład liczenie, pisanie czy czytanie we śnie, nie są tak popularne jak chociażby często pojawiający się motyw ucieczki przed zagrożeniem, a jeżeli już pojawiają się w świecie marzeń sennych, stwarzają osobie śniącej wiele trudu i oporu. Jednym z takich motywów jest także muzyka...
Słonie, które widzą lwa w pobliżu chronią się w cieniu starszych samic, naśladują ich zachowanie. To właśnie samice najlepiej odróżniają prawdziwe zagrożenie od jego pozorów.
Falowy sen - to cecha charakterystyczna stada mew. Dzięki temu, zawsze któryś osobnik nie śpi i "stoi na czatach", pilnując całego stada.
Proces zasypiania nie jest gwałtowny, lecz rozłożony w czasie, i choć nam samym ciężko jest uchwycić moment, w którym przechodzimy w stan snu, często zdarza się, że jesteśmy świadkami dziwnych zjawisk, subiektywnych doznań rozgrywających się na granicy snu i jawy.