Jak podają naukowcy na łamach magazynu "Science" - dzięki najnowszym technologiom możliwe jest poznanie diety hominidów sprzed milionów lat.
Niektórym hominidom wykształciły się mocne żuchwy i trzonowce. Takim przypadkiem był Paranthropus boisei, którego nieoficjalnie nazwano dziadkiem do orzechów. Ten gatunek rzadko, o ile w ogóle, jadał orzechy - mówi Mark Sponheimer z University of Colorado w Boulder.
Paranthropus boisei żywił się trawami i turzycami, nie zaś owocami, chętnie zjadanymi przez szympansy. "Nasze wcześniejsze wyobrażenia o diecie tych hominidów były znacznie uproszczone" - wyjaśnia naukowiec.
Badając odmianę izotopów węgla w zębach, naukowcy odkryli, jaki rodzaj fotosyntezy zachodził w pokarmach spożywanych przez hominidy. W ten sposób można było określić rodzaj ich pożywienia.
Zbadano, że to fotosynteza C4, czyli taka, która zachodzi w trawach i turzycach. Szympanse i goryle częściej jedzą rośliny, w których zachodzi fotosynteza o typie C3. Ten typ fotosyntezy zachodzi m.in. w drzewach i krzewach. (PAP)