Nowatorski pojazd, czyli samochód sterowany automatycznie ma podwójne sterowanie. Pojazd został zaadaptowany ze standardowego auta i może być obsługiwany przez kierowcę lub poruszać się samodzielnie, bez udziału człowieka.
Superkomputer „Zeus” pochodzi z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej. Właśnie on znalazł się na 88. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie.
Chińscy naukowcy opracowali przyszłościową aplikację, która rozpozna czy właściciel smartfonu cierpi na zaburzenia słuchu oraz przystosuje słuchawki do jego możliwości odsłuchiwania dźwięków.
Naukowcy brytyjscy opracowali biosensor – chip mierzący mikrozmiany pola elektrycznego w mięśniach i nerwach. Ułatwi on opracowanie mechanizmu sterowania wózkami dla sparaliżowanych – poinformował magazyn New Scientist.
Naukowcom z USA i Norwegii udało się stworzyli drukowany układ elektroniczny z własną pamięcią. Można go zastosować w urządzeniach medycznych, zabawkach, etykietach towarów i żywności – informuje magazyn Technology Review.
Rady Finansowania Szkolnictwa Wyższego Wielkiej Brytanii wybierają SciVerse Scopus wydawnictwa Elsevier jako bazę danych na potrzeby programu Research Excellence Framework Ramowego programu doskonałości naukowej w roku 2014. Projekt REF został uruchomiony w celu ocenienia jakości badań prowadzonych w brytyjskich instytucjach szkolnictwa wyższego, a baza SciVerse Scopus będzie jedynym narzędziem, które dostarczy danych bibliometrycznych niezbędnych do realizacji projektu.
Firma
ECDIS - nowy system wspomagający nawigację, będzie używany przez statki od nowego, 2012 roku. Ma on pozwolić na ustalenie pozycji statku, jaką obiera na morzu w czasie rzeczywistym oraz pokazać ją na mapie elektronicznej.
Młodzi eksperymentatorzy mogą od wczoraj, w nowo otwartym laboratorium chemicznym Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, podziwiać błyszczące probówki i kolby oraz słoiczki pełne obiecującej zawartości.
Jak podają naukowcy na łamach magazynu "Science" - dzięki najnowszym technologiom możliwe jest poznanie diety hominidów sprzed milionów lat.
Amerykańscy naukowcy przygotowali dotykową klawiaturę, przeznaczoną specjalnie dla niewidomych. Wynalazek ten można uznać za przełom. Być może to pierwszy krok do produkcji smartfonów i tabletów z ekranami dotykowymi.
790 prezentacji dotyczących robotyki oraz ponad 50 najnowocześniejszych robotów przedstawiono podczas międzynarodowej konferencji IROS2011 w San Francisco w USA - informuje magazyn "New Scientist".
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali aplikację Neuron, która umożliwi m.in. prowadzenie wózka inwalidzkiego za pomocą myśli lub dobieranie muzyki, której słuchamy przez telefon, odpowiednio do nastroju.
System, który monitoruje pacjenta w czasie rzeczywistym, a czyni to za pomocą czujników umieszczonych na koszulce - opracowali naukowcy z Hiszpanii.
Jak przyznał wicepremier Waldemar Pawlak na konferencji zorganizowanej na Politechnice Warszawskiej - idea darmowego oprogramowania Open Source to jeden z ciekawszych wynalazków XX w. Jednocześnie to niższe koszty dla firm i administracji.
Co może zastąpić dowód osobisty? Oko! Pracownicy Politechniki Łódzkiej opracowali algorytmy, dzięki którym można szybko i skutecznie rozpoznać osobę po tęczówce.