Polski system ułatwiający cumowanie

Polski elektroniczny systemem ułatwiającym statkom cumowanie do nabrzeży wykorzystywany jest również w zagranicznych portach. System ten został opracowany przez Akademię Morską w Szczecinie. Zdobył już nawet złoty medal na międzynarodowych targach wynalazczości "INNOVA 2011" w Brukseli, na których zaprezentowano kilkaset wynalazków z ponad 20 krajów.

Jak działa polski system? To proste: po prostu dostarcza kapitanowi statku bardzo dokładnych informacji o prędkości statku, jego położeniu i odległości od nabrzeża. Jest w stanie podać jego położenie z dokładnością do dwóch centymetrów.

Do budowany i działania systemu wykorzystano głowice laserowe montowane w nabrzeżu, które wysyłają sygnał i czujniki, które odbierają wiązki odbite od zbliżającego się statku. Informacje te odbiera kapitan statku, który natychmiast otrzymuje dokładne dane m. in. o odległości statku od nabrzeża i prędkości jednostki.

Koszt wyposażenia jednego nabrzeża w urządzenia tworzące system to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego też przewiduje się, że mimo iż jest to polski wynalazek, najpierw zagości za granicą.

Prace nad systemem trwały 2,5 roku i kosztowały ok. 2 mln zł. PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-12-08
Komentarze
Polityka Prywatności