Precz z naukowym żargonem! Pokażmy fascynujące badania tak, by zachwyciły nie tylko specjalistów! Odkryjmy świetnych popularyzatorów nauki. Sprawmy, by nauki ścisłe były atrakcyjne dla przyszłych studentów, a zawód naukowca stał się marzeniem wielu ludzi.
Rower, który składa się w ułamku sekundy i w dodatku nie ma łańcucha został doceniony za naszą granicą.
Naukowcy opracowali dwa systemy uniemożliwiające podpatrzenie i kradzież PIN-u do bankomatu. Oba z nich wykorzystują smartfon z ekranem dotykowym, jako klawiaturę. Okazuje się bowiem, że zwykły kod PIN do bankomatu może zostać podpatrzony bądź odtworzony ze śladów pozostawionych na klawiaturze.
Laserowy Lis, urządzenie opracowane przez inżynierów z Bytomia, pomoże górnikom ocenić stan kopalnianych szybów. W przyszłości może też pomóc w podziemnych akcjach ratowniczych.
Stanisław Lem opisywał kiedyś roboty kierowane ruchami ciała operatora i nazwał takie mechanizmy "Zdalniakami". Jak się okazuje, zdalniaki, zostały właśnie stworzone. Naukowcy z Japonii opracowali właśnie takiego robota. Może on także postrzegać otoczenie korzystając ze stereoskopowych kamer w głowie robota i gogli 3D. Skonstruowanie takiego robota przewidział właśnie Stanisław Lem.
Magnetyczna szachownica Polaków, bo to o tym wynalazku usłyszał świat techniki, przyda się w silnikach elektrycznych. Ich wynalazek - wielobiegunowe magnesy trwałe o układzie biegunów takim, jak na szachownicy - znajdą zastosowanie np. w silnikach elektrycznych nowej generacji.
Pamięć, którą stworzyli naukowcy w IBM, ma pojemność porównywalną z pojemnością znanego wszystkim dysku twardego oraz szybkość i solidność budowy pamięci flash. Jest to tzw. pamięć racetrack, gdzie dane są umieszczone na nanodrutach.
Portugalscy naukowcy stworzyli elektroniczną laskę dla niewidomych. Urządzenie jest o tyle pomocne, że dzięki specjalnemu systemowi naprowadzania, urządzenie pokieruje jego właściciela dokładnie celu.
Już w styczniu 2012 powstanie projekt ochrony systemów informatycznych przeznaczony dla zakładów usług publicznych. Jego głównym zadaniem będzie obrona przed hakerami. Aż 5 milionów euro przeznaczy na to Komisja Europejska.
Pralka przeznaczona dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej została skonstruowana przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych. Jak działa to urządzenie? Używa ona pary wodnej pod ciśnieniem, sprężonego powietrza i mikrofal.
Nowej generacji testy genetyczne na raka będzie można już w grudniu zakupić w Polsce. Testy te mają pokazać podatność danej osoby na raka jelita grubego i prostaty.
Dzięki robotowi, który skonstruował absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej osoby, które potrzebują rehabilitacji mogą z uśmiechem patrzeć w przyszłość.
Polski elektroniczny systemem ułatwiającym statkom cumowanie do nabrzeży wykorzystywany jest również w zagranicznych portach. System ten został opracowany przez Akademię Morską w Szczecinie. Zdobył już nawet złoty medal na międzynarodowych targach wynalazczości "INNOVA 2011" w Brukseli, na których zaprezentowano kilkaset wynalazków z ponad 20 krajów.
Brytyjskim naukowcom udało się wynaleźć elektronikę drukowaną z grafenem, czyli bardzo wydajne układy elektroniczne drukowane w technice 3D. Poprzez dodanie do substancji drukującej płytki grafenowe naukowcy odkryli coś bardzo ważnego dla nauki.
Sześć podmiotów naukowo-przemysłowych, które pracują nad technologiami komputerowymi opartymi na grafenie i funkcjonującą symulację ludzkiego mózgu ściga się o dotację unijną wysokości miliarda euro.