Robot powstały na AGH pomaga ludziom

Dzięki robotowi, który skonstruował absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej osoby, które potrzebują rehabilitacji mogą z uśmiechem patrzeć w przyszłość.

„Zagraniczne konstrukcje służące do rehabilitacji osób z porażeniem mózgowym mogą kosztować około milion złotych. Poza tym są to bardzo ciężkie urządzenia, o dużych gabarytach i dosyć toporne, dlatego zazwyczaj nieosiągalne dla większości osób. Są używane niemal non stop w ośrodkach zdrowia czy gabinetach rehabilitacyjnych” – powiedział konstruktor.

Robot skonstruowany przez Polaka może kosztować tyle, co średniej klasy samochód, jest niewielki i poręczny, z łatwością można używać go w domu lub transportować.

Jak działa urządzenie? To proste. Użytkownika zapina się w specjalnej uprzęży przymocowanej w pasie biodrowym, która odciąża stawy kończyn dolnych osoby rehabilitowanej. Robot rozpoczyna pracę po wybraniu danego programu za pomocą zainstalowanego na konstrukcji robota pulpitu dotykowego. „Naciśnięcie przycisku powoduje uruchomienie danego programu, odpowiadającego przypisanej mu sekwencji ruchu 'mechanicznych kończyn', które z kolei napędzają ruch nóg użytkownika” – opisał Piątek.

Autor skonstruował swojego robota dla konkretnych osób: kilkuletnich braci bliźniaków z porażeniem mózgowym.  Co ważne – podkreślił konstruktor – urządzenie rośnie wraz z nimi. „Wszystkie elementy mają zmienną długość i są przystosowane do znacznego przyrostu i tego, że chłopcy będą ważyli dwa razy więcej niż obecnie. Są przygotowane na co najmniej na dwa lata używania” – powiedział naukowiec.

W jaki sposób chłopcy zyskali sprzęt do rehabilitacji? Konstruktor i ojciec bliźniaków pracują w różnych oddziałach tej samej firmy. Piątek przeczytał historię dzieci na stronie internetowej przygotowanej przez ich ojca. Link do niej znalazł w liście z prośbą o przekazanie jednego procenta na rzecz chorych dzieci. "W ten sposób dowiedziałem się o chłopcach i sam się zgłosiłem do ich rodziców" - powiedział rozmówca. To godne pochwały.

Egzemplarz przygotowany na potrzeby chłopców nie będzie już udoskonalany. „To jest prototyp, na jego podstawie się czegoś uczymy. Mam natomiast nowy projekt robota, który będzie o co najmniej klasę lepszy od dotychczasowego. Można go udoskonalić tak, by był przystosowany do potrzeb osób dorosłych i umożliwił rehabilitację nie tylko nóg, ale też rąk. Mogą powstać wersje dla użytkowników np. od lat 7 do 15 a następnie od lat 15 wzwyż” – powiedział naukowiec. PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-11-30
Komentarze
Polityka Prywatności