Komputerowa pamięć racetrack

Pamięć, którą stworzyli naukowcy w IBM, ma pojemność porównywalną z pojemnością znanego wszystkim dysku twardego oraz szybkość i solidność budowy pamięci flash. Jest to tzw. pamięć racetrack, gdzie dane są umieszczone na nanodrutach.

Pamięci takie należą do nieulotnych, tzn. po odłączeniu napięcia dane nie znikają, szybkich i o dużej pojemności. Nowa generacja pamięci racetrack mogłaby, w różnych wariantach, zastąpić zarówno dyski twarde, jak i pamięć RAM.

W nowym rozwiązaniu nanodruty pamięci wykonano ze stopu niklowo-żelazowego, kładąc warstwę metaliczną na waflu i trawiąc materiał, aby odsłonić nanodruty. Mają one 10 mikrometrów długości, 150 nanometrów szerokości i 20 nanometrów grubości. Koniec każdego z nanodrutów jest połączony z układem, wysyłającym elektrony, drgające w kontrolowany przez zasady mechaniki kwantowej sposób, co umożliwia zapisanie danych. Drugi koniec nanodrutów posiada dodatkową warstwę, umieszczoną na górze, aby można było odczytywać dane poprzez rozpoznawanie granic odmiennych domen magnetycznych.

Obecnie uczeni z IBM pracują nad zastąpieniem łatwego w użyciu, stopu niklowo-żelazowego. Ulega on bowiem dość prosto demagnetyzacji pod wpływem zewnętrznych pól magnetycznych, co mogłoby prowadzić do przypadkowej utraty danych. Parkin ujawnił, że zespół pracuje nad „twardymi magnetykami” – materiałami o trudniejszym zapisie, ale większej gęstości i trudniejszym procesie demagnetyzacji. Jego zdaniem, prace takie doprowadzą już wkrótce do stworzenia „pamięci racetrack 2.0”. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-12-08
Komentarze
Polityka Prywatności