PIN do bankomatu ochroni Twój smartfon

Naukowcy opracowali dwa systemy uniemożliwiające podpatrzenie i kradzież PIN-u do bankomatu. Oba z nich wykorzystują smartfon z ekranem dotykowym, jako klawiaturę. Okazuje się bowiem, że zwykły kod PIN do bankomatu może zostać podpatrzony bądź odtworzony ze śladów pozostawionych na klawiaturze.

W pierwszym z systemów, PhoneLock alfanumeryczne ikonki na wyświetlaczu smartfonu zostają zastąpione przez zestaw do 10 wskaźników dotykowych, tzw. taktonów. Taktony są łatwo odróżnialne od siebie, ale nie dla osoby patrzącej pewnej odległości. Są one rozmieszczone w kolistej sieci, podzielonej na kilka gwiaździstych segmentów. Położenie palca przez użytkownika na dany segment powoduje, iż wibruje on w sposób charakterystyczny dla danego taktonu.

Użytkownik musi tylko odnaleźć określony takton i wcisnąć symbol w środku wyświetlacza dla wprowadzenia go. Całą operację trzeba powtarzać cztery razy, aż do wprowadzenia wszystkich cyfr PIN-u. Odtworzenie zdalne i zapamiętanie operacji nie jest możliwe – taktony za każdym razem pojawiają się losowo.

W drugim systemie natomiast, systemie SpinLock na wyświetlaczu pojawia się koło, przypominające koło sterowania niektórymi telefonami czy odtwarzaczami mp3, jak iPod. Użytkownik musi - przytrzymując palec na kole - „obracać” je w jednym kierunku, dopóki nie usłyszy właściwej liczby kliknięć oznaczającej numer PIN. Następny numer jest odczytywany poprzez „obracanie” koła w odwrotnym kierunku. Podobnie jak w PhoneLock, pozycje cyfr PIN w tym systemie także wyznaczane są losowo.

Po wprowadzeniu kodu PIN jest on przekazywany jedną komendą do bankomatu poprzez krótki szyfrowany przekaz komórkowy. Podobne rozwiązania, według analityków zgromadzonych na konferencji w Canberrze w Australii, gdzie przedstawiono oba systemy, prawdopodobnie pojawią się za kilka lat w niektórych bankach, jako pilotażowe. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-12-15
Komentarze
Polityka Prywatności