Nowy Smart E-book System

Naukowcy z Korei opracowali nowy, ulepszony E-book. Użytkownik będzie miał możliwość przewracać strony, zaznaczać fragmenty tekstu i wracać do zaznaczeń.

Zespół naukowców z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) pod kierownictwem prof. Howon Lee z IT Convergence Research Institute, opracowali nowy typ elektronicznego czytnika książek – e-booka.

Nowe oprogramowanie ma ułatwiać posługiwanie się książką elektroniczną na małych ekranach smartfonów i tabletów.

Technologię nazwano Smart E-book System, ułatwia „przeglądanie stron”, zaznaczanie ich czy zaznaczenie całych fragmentów, pisanie uwag na marginesach, podobnie jak w papierowych czasopismach czy książkach.

W oprogramowanie wbudowany jest algorytm, który wykrywa miejsca „dotyku i zdarzeń” tj. miejsca, na których użytkownik zatrzymuje palec oraz zaznacza na ekranie krąg i wiąże je z tradycyjnym interfejsem e-booka, co pozwala określić na jakiej stronie użytkownik się zatrzymał i jaką część tekstu zaznaczył.

W ten sam sposób, użytkownik, przesuwając palec w sposób podobny do przesuwania ekranu na ekranie dotykowym smart fonu może „przewracać stronę” elektronicznej książki w nowym oprogramowaniu. Dzięki temu użytkownik może używać e-booka nie stosując żadnego z klawiszy funkcyjnych, co – jak twierdzili użytkownicy – rozpraszało przy czytaniu.

„Przewracanie stron” w elektronicznej książce jest możliwe dzięki funkcji dotąd w e-bookach niestosowanej – renderowaniu trójwymiarowemu, tak, że treść e-booka przypomina książkę wydrukowaną na rzeczywistych stronach papierowych.

Natomiast system zaznaczeń pozwala szybko wrócić do miejsca oznaczonego czy wykonywać notatki na marginesach, do których można wracać.

Kolejnym atutem programu jest to, że posiada umiejętności inteligentnego rozpoznawania gestów, nacisku palca czy czasu przesuwania, aby rozpoznać polecenia.

Kluczowe 11 funkcji nowego oprogramowania zostało już opatentowanych. Prof. Howon Lee twierdzi iż oprogramowanie powinno być wdrożone i pojawić się w e-bookach, tabletach i smartfonach, w ciągu najbliższych 1-2 lat. (PAP)


ostatnia zmiana: 2012-01-11
Komentarze
Polityka Prywatności