Świat nauki (archiwalne artykuły)

Rosyjska agencja ITAR-TASS poinformowała, że rząd Japonii chce stworzyć zautomatyzowane ekologiczne farmy, na których będą pracować roboty.
Mini-łodzie podwodne, które samodzielnie usuwają ładunki wybuchowe są dziełem Naukowców z Porto. Opracowane przez nich jednostki niewielkich rozmiarów zdolne są do rozbrajania m.in. min morskich, na głębokości 50 m.
Opracowano nowy typ kamery endoskopowej, kierowanej słabym polem magnetycznym i przekazującej obraz bezprzewodowo. Ma ona na celu ułatwienie diagnostyki przewodu pokarmowego w szpitalach.
Dźwiękowa tablica Mendelejewa została stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych. Informacje o pierwiastkach czyta lektor, a różne dźwięki umożliwiają nawigację. Układ dostępny jest w internecie.
Twórcami najmniejszej pamięci na świecie są naukowcy z USA. Składa się ona z 12 atomów żelaza.
Badacze ze Szwecji opracowali nowy interfejs do laptopa, umożliwiający sterowanie i uruchamianie aplikacji wzrokiem. Nowy interfejs ma na celu udoskonalić pracę na komputerach osób niepełnosprawnych.
Będzie możliwe uzyskiwanie prądu z fal morskich. A to za sprawą projektu elektrowni opracowanego przez portugalskich konstruktorów.
Naukowcy z Korei opracowali nowy, ulepszony E-book. Użytkownik będzie miał możliwość przewracać strony, zaznaczać fragmenty tekstu i wracać do zaznaczeń.
Samochody elektroniczne mogą teraz przejechać do 800 km w jednym cyklu ładowania-rozładowania. A to dzięki bateriom opracowanym przez Naukowców z USA.
Biolodzy i inżynierowie z University of California (UC) w Berkeley zauważyli, że roboty potrzebują ogonów, żeby zachowywać równowagę podczas wykonywania skoków. Rozwiązaniem dla takich robotów jest ogon, podobny jak u jaszczurek czy dinozaurów. Po raz kolejny inspiracją dla twórców maszyn okazało się naśladownictwo natury.
Inżynierowie z Fraunhofer Institute for Industrial Engineering IAO w Stuttgarcie chcą stworzyć świecącący sufit symulujący taki rodzaj oświetlenia, jaki obserwujemy na zewnątrz, gdy po niebie pędzą chmury.
Magazyn Computerworld informuje, że rosyjscy naukowcy, informatycy i inżynierowie, którzy pracują dla firmy T-Platforms, skonstruują jeden z najsilniejszych obecnie superkomputerów na świecie. Moc obliczeniowa tej jednostki naukowej będzie wynosić 10 PFLOPS.
Magazyn „New Scientist” i portal Tohoku University informują, że japońscy naukowcy opracowali układ kroczący, który ma umożliwić humanoidalnemu robotowi poruszanie się po pustyni lub plaży.
Pod nazwą Switchblade kryje się samolot bezpilotowy wystrzeliwany z zanurzonych okrętów podwodnych. Ma on służyć głównie do rozpoznania.
HookiSpeed - tak nazywa się nowoczesny komputer naukowy uruchomiony wczoraj w Stanach Zjednoczonych. Wynalazek ten posiada 209 węzłów, osiąga wydajność 455 TFLOPS i zajmuje 96 miejsce na liście superkomputerów Top500.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności