Pierwszy polski satelita PW-Sat

Strona www: www.pw.edu.pl
Dział: Kosmos

13. lutego 2012 roku o godzinie 11:00 z centrum kosmicznego ESA nieopodal miasta Kourou w Gujanie Francuskiej rakieta Europejskiej Agencji Kosmicznej rozpoczęła swoją misję. W przestrzeń wyniosła m.in. PW-Sat jako pierwszego polskiego satelitę.

„PW-Sat to satelita niewielkich rozmiarów, ponieważ jego wymiary to 10x10x11,3 cm. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube – sześcian). W konfiguracji startowej jest on niewiele większy niż sześcienna kostka o boku 10 cm. Gdy dotrze na orbitę i rozpocznie swoją misję rozłoży anteny, a nie wcześniej niż po miesiącu nastąpi rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji o długości jednego metra” – wyjaśnił Maciej Urbanowicz z Politechniki Warszawskiej, koordynator projektu PW-Sat.

Projekt został zrealizowany przez Politechnikę Warszawską. Satelitę skonstruowali studenci tej uczelni ze Studenckiego Koła Astronautycznego i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej. Uzyskali pomoc od Centrum Badań Kosmicznych PAN w postaci konsultacji merytorycznych i udostępnienia laboratoriów.

„PW-Sat jest satelitą edukacyjnym, który będzie wykonywał testy technologii deorbitacyjnej” - podkreślił szef i opiekun naukowy projektu prof. Piotr Wolański z Politechniki Warszawskiej. Satelita będzie przesyłał na Ziemię dane telemetryczne, natomiast nie będzie wykonywał żadnych zdjęć – nie jest wyposażony w kamery, a jego celem jest test technologiczny.

Satelita zawiera eksperymentalne fotoogniwa, jednak podstawowym testem, który ma wykonać PW-Sat, jest sprawdzenie nowego systemu kontrolowanego opuszczenia orbity. System ten będzie mógł być stosowany przez satelity, które już zakończyły pracę, aby jako „kosmiczne śmieci” nie stanowiły zagrożenia dla innych obiektów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Do tej pory nie została opracowana skuteczna metoda na pozbywanie się zużytych satelitów, a zapowiadane są regulacje prawne wymuszające na operatorach satelitów bezpieczne ich wycofywanie z użytku po okresie eksploatacji.

Po około miesiącu spędzonym na orbicie okołoziemskiej, satelita rozwinie specjalny metrowy "ogon" i rozpocznie proces kontrolowanej deorbitacji, czyli sprowadzenia go w gęste warstwy atmosfery. Po roku misja zakończy się wejściem PW-Sat w ziemską atmosferę, gdzie ulegnie zniszczeniu.

Łączny koszt projektu to 0,5 mln euro. Sfinansowany został z programu PECS (umowa o współpracy między Polską, a Europejską Agencją Kosmiczną) oraz z grantów Politechniki Warszawskiej.

ostatnia zmiana: 2012-02-14
Komentarze
Ostatnie:
24.02.2012 19:34
Dodał(a): ~LINK
<a target='_blank' href="http://kosmicznapolska.pl/aktualnosci/372-23-02-12-nasluch-satelitow.html">Link: Kosmicznapolska.pl - Nasluch PW-Sata</a>
24.02.2012 12:33
Dodał(a): ~Hard
A tutaj artykuł, który jasno i zwięźle pokazuje, jak zacząć swoją przygodę z nasłuchem satelitów, przy odrobinie chęci każdy może posłuchać PW-Sata

http://kosmicznapolska.pl/aktualnosci/372-23-02-12-nasluch-satelitow.html
Polityka Prywatności