Kolce morskich jeżowców mogą stać się wzorem dla konstrukcji z betonu

Niemieccy naukowcy twierdzą, że kolce morskich jeżowców mogą stanowić wzór dla konstrukcji z betonu. Dzięki temu mają szansę powstać trwałe autostrady i nadające się do użytku stadiony.

Jeżowce (Echinoidea) należą do gromady morskich zwierząt zaliczanych do typu szkarłupni (Echinodermata).

Ich kuliste lub spłaszczone ciała są pokryte licznymi wapiennymi, ruchomo osadzonymi kolcami. Wiele jeżowców zamieszkuje płytkie przybrzeżne wody o skalistym dnie.

Mocne kolce mają na celu chronić te organizmy przed drapieżnikami. Są zbudowane z węglanu wapnia. Związek ten występuje w różnych odmianach - niektóre są bardziej, inne mniej kruche. Dotychczas na temat budowy kolców krążyły sprzeczne opinie - niektórzy specjaliści uważali, że każdy kolec jest pojedynczym kryształem węglanu wapnia, natomiast inni - że to bezpostaciowy materiał podobny do szkła.

Złamany kolec nie ma gładkiej powierzchni przełomu - jak mika czy łupek - ale nierówną, podobną do ceramiki.

Nowe badania krystalograficzne przeprowadzone przez zespół Helmuta Coelfena z uniwersytetu w Konstancji (Niemcy) z użyciem bardzo silnego źródła promieniowania rentgenowskiego, zainstalowanego we francuskim Grenoble, wykazały, że kolce zbudowane są w 92 proc. z "cegiełek" krystalicznego kalcytu, spojonych niekrystaliczną "zaprawą murarską", która stanowi pozostałe 8 proc. Dzięki złożonej budowie kolce są twarde, a jednocześnie absorbują uderzenia.

Niemieckimi badaniami zainteresowały się już dwie międzynarodowe firmy, które chcą poprawić właściwości użytkowe betonu poprzez dodanie do niego odpowiednich nanocząsteczek. (PAP)


ostatnia zmiana: 2012-02-16
Komentarze
Polityka Prywatności