Zdjęcia miast w nocy

Dział: Kosmos

Astronauci pracujący na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) otrzymali nowe urządzenie do fotografowania nocnej strony naszej planety. Pierwsza partia zdjęć oferuje wspaniałe obrazy miast w nocy. Każdy fotoamator wie, ile jest problemów z robieniem zdjęć w nocy: niska prędkość migawki niezbędna do uzyskania wystarczającej ilości światła oraz skłonność do drgań aparatu.

Dlatego każdy, kto próbował robić zdjęcia w nocy, wie, że uzyskanie nieporuszonych zdjęć jest w takiej scenerii trudne i zwykle wymaga użycia statywu. Ale co zrobić w sytuacji gdy jeszcze na dodatek poruszamy się z dużą prędkością względem fotografowanego obiektu? W przypadku stacji ISS jest to aż 7 km/s.

Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Paolo Nespoli, wykonał wiele pięknych zdjęć naszej planety w nocy. Robił to przewidując ruch stacji kosmicznej i odpowiednio korygując ręcznie aparat fotograficzny. Jest to jednak bardzo trudne do wykonania.

Aby astronautom było łatwiej fotografować nocną stronę Ziemi, ESA opracowała specjalny zmotoryzowany statyw, który nazwano NightPod. Statyw automatycznie śledzi wybrane punkty na Ziemi, dzięki czemu fotografowany obiekt będzie nieporuszony. 


Na zdjęciu NightPod.

Dzięki urządzeniu obrazy są ostre i mają więcej szczegółów. Łącząc kolejne obrazy z NightPod, można użyć techniki oprogramowania w celu wzmocnienia obrazu.

A to jest dopiero początek dla NightPod. System został zaprojektowany dość elastyczne. Astronauci na stacji kosmicznej już myślą, jak użyć NightPod patrząc w inną stronę czyli w kosmos, w gwiazdy.

ESA zaprezentowała na swojej stronie internetowej (www.esa.int) kilka zdjęć ziemskich aglomeracji wykonanych przez astronautów przy pomocy NightPoda.

ostatnia zmiana: 2012-04-06
Komentarze
Polityka Prywatności