Ponieważ co pewien czas spotykamy na swojej drodze burzę, warto przeczytać jak się podczas niej zachowywać. Otóż w czasie burzy nie wolno się kąpać, chodzić na spacery, stawać pod samotnie rosnącymi drzewami, ponieważ prąd wyładowania przepływający rdzeniem drzewa doprowadza do gwałtownego odparowania znajdującej się w nim wody i w efekcie bardzo groźnego wybuchu.
Nie wolno też stać w pobliżu wysokich metalowych masztów, w które często uderza piorun ani w pobliżu linii elektroenergetycznych.
Osoba przebywająca na otwartej
przestrzeni powinna znaleźć pomieszczenie, budynek, ziemiankę i
ukryć się w nim. Z braku innej możliwości schronić się w
zagłębieniu terenu, nie kłaść się na ziemi. Najbezpieczniej
jest ukucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami,
ponieważ po uderzeniu pioruna, w wyniku rozpływu ładunku w postaci
prądów powierzchniowych, może dojść do przepływu prądu między
stopami poprzez ciało ofiary (skutek powstania różnicy napięć,
tzw. napięcia krokowego).
Należy odrzucić lub położyć na
ziemi duże przedmioty metalowe przewodzące prąd. Trzeba również
oddalić się od zbiorników i cieków wodnych (podobnie połacie
wilgotnego mchu stanowią zagrożenie). Osoby znajdujące się w
górach powinny niezwłocznie zejść ze szczytów i grani, około
100 metrów niżej, najlepiej na stronę zawietrzną (przeciwną do
kierunku zbliżania się burzy). Mogą one usiąść na plecakach
(nie na stelażu!), tak aby odizolować się od podłoża i
zabezpieczyć przed wtórnym porażeniem od prądów
powierzchniowych.
Próbując kryć się w jaskiniach lub wnękach trzeba uważać, aby nie znaleźć się w miejscach, w których można stać się "pomostem" dla przepływających prądów (np. wejścia jaskiń, wąskie lub niskie groty). Strop powinien znajdować się co najmniej 3 metry nad nami, a ściany 1 metr od nas. Nie można dotykać wysokich, pionowych ścian skał. Bardzo dobrymi miejscami na schrony są wnętrza klatek, kratownic (w tym i masztów), wagoników kolejki górskiej. Nie wolno jednak dotykać metalowych elementów konstrukcji. Także samochody chronią przed piorunem. Wymienione obiekty spełniają funkcję klatki Faradaya. Grupy osób pozostające na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć w odległości do kilkudziesięciu metrów, tak by na wypadek porażenia część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.
Budynki i inne wysokie konstrukcje muszą być zabezpieczone piorunochronem, chroniącym je w czasie burzy. Instalacje elektryczne, w tym i sieci przesyłowe zabezpiecza się bezpiecznikami przeciwprzepięciowymi.
W domu podczas burzy należy unikać korzystania z telefonów stacjonarnych przewodowych oraz urządzeń elektrycznych, przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie. Korzystanie z tych urządzeń grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji. Sprzęt domowy, zwłaszcza elektronikę – RTV, komputery itp. należy odłączyć od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej itp.), co zapewni ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.
źródło: wikipedia