Świat nauki (archiwalne artykuły)

Badania, przeprowadzone przez naukowców z University of Pennsylvania w USA wśród kameruńskich Pigmejów, pozwoliły na identyfikację genów mogących odpowiadać za niski wzrost.
Genetyk z Harvard University, prof. George Church, opracował metodę zachowywania danych dotyczących genomu ludzkiego, pozwalająca na wprowadzenie niewielkich plików zamiast pełnego zapisu danych odnoszących się do każdego genomu. Jest to jeden z powodów zmniejszenia kosztów tej operacji.
Aktywność Słońca może wpływać m.in. na pracę satelitów czy na proces dostarczania prądu, ale można już prognozować groźne rozbłyski słoneczne i uchronić przed ich działaniem instalacje techniczne.
Statystyczny Europejczyk wytwarza 524 kg odpadów rocznie. Znaczną część z tej sterty śmieci stanowią produkty złożone z cennych surowców wtórnych. Jak się okazuje recykling elektrośmieci może się przyczynić do sporej oszczędności czasu, pieniędzy oraz energii.
Łazik Magma White z Torunia posłuży jako platforma testowa dla francuskiego georadaru Wisdom, który w 2018 roku poleci na Czerwoną Planetę.
Większość Polaków twierdzi, że nie wierzy markom, które reklamują się jako dbające o ekologię (62 proc.). Co więcej, aż 89 proc. z nas jest zdania, że większość dużych firm nie dba o ekologię.
Ekolodzy straszą nas elektrowniami atomowymi, globalnym ocieplenim, GMO. W Światowy Dzień Ziemi prof. dr hab. Piotr Dawidowicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego obala te mity jeden po drugim.
Pod Afryką odkryto ok. 0,66 mln km sześciennych wody gruntowej. Dla lepszego wyobrażenia jak jest jej dużo, można przyjąć, że jest to ponad sto razy więcej, niż ilość wody dostępna co roku na terenie całej Afryki z dostępnych odnawialnych źródeł.
Zdalny symulator marsjański ReMY (Remote Mars Yard) to polski projekt technologiczny, na który fundusze zbierane są za pośrednictwem popularnej platformy Kickstarter.com.
Ponieważ co pewien czas spotykamy na swojej drodze burzę, warto przeczytać jak się podczas niej zachowywać. Otóż w czasie burzy nie wolno się kąpać, chodzić na spacery, stawać pod samotnie rosnącymi drzewami, ponieważ prąd wyładowania przepływający rdzeniem drzewa doprowadza do gwałtownego odparowania znajdującej się w nim wody i w efekcie bardzo groźnego wybuchu.
Barwa skorupki jaja, wbrew powszechnej opinii, nie zależy od sposobu żywienia kury, lecz jest jej cechą genetyczną. W Polsce wybieramy zazwyczaj jaja beżowe lub brązowe. Jaja białe są rzadziej kupowane, ponieważ panuje fałszywe przekonanie, że są gorszej jakości.
Astronauci pracujący na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) otrzymali nowe urządzenie do fotografowania nocnej strony naszej planety. Pierwsza partia zdjęć oferuje wspaniałe obrazy miast w nocy. Każdy fotoamator wie, ile jest problemów z robieniem zdjęć w nocy: niska prędkość migawki niezbędna do uzyskania wystarczającej ilości światła oraz skłonność do drgań aparatu.
Opisanie struktury DNA i sklonowanie owcy to jedne z najważniejszych sukcesów XX wieku. Teraz do listy ważnych odkryć biotechnologicznych dołącza odkrycie Polaków. A konkretnie komórki macierzyste z poroża jelenia, które dzięki wrocławskim badaczom z Akademii Medycznej mogą stać się panaceum na wiele problemów dzisiejszej medycyny.
Wśród fizyków panuje zgodna opinia, że zjawiska związane z przepływem laminarnym zostały już dobrze poznane i szczegółowo opisane od strony teoretycznej. Zaobserwowano jednak, że krople substancji chemicznych, płynące w cieczy nośnej wewnątrz kanalików w niektórych układach mikrofluidycznych, nie zawsze zachowują się tak jak oczekiwano.
Przodkowie człowieka używali ognia już milion lat temu, czyli o 300 tysięcy lat wcześniej niż dotychczas sądzono. Mikroskopijne ślady popiołu drzewnego pośród kości zwierzęcych i narzędzi krzemiennych znaleźli naukowcy na stanowisku Wonderwerk w Południowej Afryce. Warstwę archeologiczną, z której pochodzi znalezisko, datowano na milion lat.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności