Najnowsze ustalenia naukowców dowodzą, że łączna długość fortyfikacji wchodzących w skład Wielkiego Muru wynosiła ponad 21 tys. kilometrów.
Jak powiedział Tong Mingkang, wicedyrektor Państwowego Zarządu Dziedzictwa Kulturalnego w Chinach, w wyniku badań archeologicznych prowadzonych od 2007 roku przez wiele zespołów naukowców odkryto łącznie 43721 stanowisk związanych z infrastrukturą obronną Wielkiego Muru, w tym pozostałości jego bocznych odgałęzień, instalacji obronnych oraz przejazdów.
Dodał, że łączna długość fortyfikacji pełniących funkcje Wielkiego Muru wynosi 21196 kilometrów.
Takie wyniki pomiaru długości muru podano po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia badań; wcześniej podawano tylko cząstkowe wyniki pomiaru – np. długość struktur obronnych związanych z Wielkim Murem zbudowanych w okresie panowania Dynastii Ming (1368-1644 r.), która wynosiła 8850 kilometrów.
Początki budowy Wielkiego Muru Chińskiego sięgają Okresu Walczących Królestw (475-221 r. p.n.e.). Przez następne stulecia kolejne odcinki muru powstawały w okresie panowania późniejszych dynastii w rozproszonych, ale strategicznie ważnych miejscach dla obrony przed koczowniczymi ludami z północy.
Zaledwie 8,2 proc. długości muru zbudowanego w czasach Dynastii Ming zachowało się w dobrym stanie, 74,1 proc. jego długości znajduje się w złym stanie, a z pozostałej części pozostały jedynie ślady podstawy budowli.
Wielki Mur Chiński został wpisany w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.