Co najmniej jedna na 13 osób ma stopy lepiej niż inni przystosowane do wspinania się na drzewa – informuje „New Scientist”.
Jak jednak wykazali Jeremy DeSilva i Simone Gill z Boston University (USA), stopy podobne do małpich ma co 13 osoba. Naukowcy poprosili 400 dorosłych, aby przespacerowali się boso po Boston Museum of Science. Filmując stopy ochotników, badacze zaobserwowali zwiększona giętkość środkowej części stopy u 8 proc. badanych.
Także Robin Huw Crompton z University of Liverpool przeprowadził podobne badania - jego zdaniem "małpie" stopy występuje nawet częściej niż by wynikało z eksperymentu w bostońskim muzeum.
U większości ludzi stopa nie zgina się w stawach śródstopia, ponieważ więzadła są zbyt sztywne. Wystarczy jednak, aby więzadła były miększe, aby stopa się zginała. Choć efekt ten widać na zdjęciach filmowych, nie zauważają go sami chodzący - zresztą ich chód także nie różni się od zwykłego.
Zdaniem DeSilvy zbytnia elastyczność zmniejsza efektywność chodu. Naukowiec ma zamiar sprawdzić swoją hipotezę przy okazji następnego eksperymentu.