Pod paryską prefekturą odkryto kościół i średniowieczne groby

rozbite stare naczynia
Dział: Archeologia

Podczas wykopalisk prowadzonych w samym sercu stolicy Francji archeolodzy natrafili na fundamenty kościoła z XVII wieku oraz groby średniowieczne z ludzkimi szczątkami - podała agencja AFP. Naukowcy poszukują śladów fortecy z czasów galijskich.

Ekipa francuskich badaczy eksploruje już od kwietnia teren położony pod kompleksem paryskiej prefektury na wyspie Ile de la Cité, tuż obok słynnej katedry Notre Dame. Według przypuszczeń specjalistów, to właśnie na tym kawałku lądu między wodami Sekwany miała znajdować się forteca Galów przed zajęciem miasta przez starożytnych Rzymian.

Do tej pory podczas prac odsłonięto fundamenty kościoła pw. św. Eliasza, zbudowanego w 1632 roku i zburzonego w XIX wieku w następstwie wielkiej przebudowy Paryża według projektów barona Haussmanna.

Poniżej tych fundamentów archeolodzy znaleźli groby oraz części szkieletów, pochodzące z końca średniowiecza, jak również rozmaite przedmioty.

AFP podała, że w trakcie poniedziałkowej specjalnej wizyty zorganizowanej dla dziennikarzy poinformowano, że do tej pory ekipa dotarła już do warstwy datowanej na II wiek n.e.

Jak podkreślił kierujący wykopaliskami francuski archeolog Xavier Peixoto, badacze będę kontynuować swoje prace w nadziei odkrycia śladów po Galach, którzy zamieszkiwali tam przed zajęciem osady przez Cezara w 52 p.n.e.

Początki starożytnego Paryża – rzymskiej Lutecji – kryją wciąż liczne tajemnice. Źródła rzymskie z czasów Juliusza Cezara głosiły, że właśnie na wyspie Ile de la Cité znajdowała się główna twierdza galijskiego plemienia Paryzjów. Jednak do tej pory nie znaleziono w tym miejscu żadnych znaczących pozostałości z okresu celtyckiego.

W związku z tym niektórzy archeolodzy wysunęli niedawno hipotezę, że stolica Paryzjów nie znajdowała się na Ile de la Cité, ale w Nanterre, na obrzeżach dzisiejszego Paryża. Specjaliści liczą na to, że obecne badania pomogą w rozwikłaniu zagadki początków miasta.

Wykopaliska - prowadzone na obszarze 300 m kw. między budynkami policji – potrwają najpóźniej do września, gdyż potem na tym terenie ma być wzniesiony nowy gmach recepcji prefektury.

Paryżanie i turyści odwiedzający stolicę Francji będą mieli szansę bezpłatnie zwiedzić teren wykopalisk już w najbliższy weekend – 8 i 9 czerwca – w ramach Narodowych Dni Archeologii. (PAP)


opublikowano: 2013-06-05
Komentarze
Polityka Prywatności