Do ośrodka NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt (Maryland, USA) została wysłana kamera podczerwona dla następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, którym będzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST).
Wykonawcy kamery byli odpowiedzialni za jej projekt, wykonanie mechanizmów optycznych, mechanicznych, elektronicznych i oprogramowania sterującego, a także pozostałych elementów kamery.
Kamera NIRCam ma służyć do wykrywania światła od najwcześniejszych gwiazd i galaktyk we Wszechświecie, młodych gwiazd w Drodze Mlecznej, a także do badania własności planet okrążających inne gwiazdy. Kamera jest wyposażona w koronografy, dzięki którym można uzyskiwać zdjęcia bardzo słabych obiektów znajdujących się w pobliżu bardzo jasnych źródeł światła (np. planety w pobliżu gwiazdy).
NIRCam będzie nie tylko detektorem naukowym, ale także czujnikiem odpowiedzialnym za utrzymywanie zwierciadeł teleskopu w konfiguracji odpowiedniej dla wszystkich pozostałych instrumentów naukowych działających na JWST.
Kamera ma 40 milionów pikseli i będzie pracować w kriogenicznej temperaturze 35 kelwinów (około minus 238 stopni Celsjusza).
Wystrzelenie teleskop JWST w kosmos jest planowane przez NASA na rok 2018. Teleskop będzie mieć duże zwierciadło o średnicy 6,5 metra. Jest projektowany jako obserwatorium pracujące w zakresie podczerwieni. Będzie znajdować się na orbicie w odległości około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. (PAP)
grafika: Kamera podczerwona NIRCam dla teleskopu JWST w trakcie testów w Lockheed Martin Advanced Technology Center w Palo Alto w Kalifornii. Źródło: Lockheed Martin.