Kulminacja perseidów na sierpniowym niebie

perseidy na nocnym niebie
Dział: Kosmos

Niewątpliwą atrakcją sierpniowego nieba będzie rój Perseidów. Wystąpią także dobre warunki do podziwiania dwóch jasnych planetoid.

W sierpniu wakacje nieuchronnie się kończą, a dzień zauważalnie się skraca. Na samym początku miesiąca, w Warszawie, Słońce wzejdzie o godzinie 4:56, a zajdzie o 20:27. 31 sierpnia wschód słońca nastąpi o 5:45, a zachód o 19:26. W sierpniu Słońce wstępuje w znak Panny.

Kolejność faz Księżyca jest w sierpniu następująca: nów - 6 VIII o godz. 23:51, pierwsza kwadra - 14 VIII o godz. 12:56, pełnia - 21 VIII o godz. 3:45, ostatnia kwadra - 28 VIII o godz. 11:35. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 19 VIII o godz. 3:27, a najdalej 3 VIII o godz. 10:54 i 31 VIII o godz. 1:47.

Niewątpliwą atrakcją sierpnia są meteory z roju Perseidów. Rój ten jest aktywny od połowy lipca do praktycznie ostatnich dni sierpnia i swoje maksimum osiąga typowo w okolicach 12 sierpnia. W tym roku wypada ono w godzinach od 20:15 do 22:45. Warunki do obserwacji roju są bardzo dobre, bo nów Księżyca wypada 6 sierpnia, a pierwsza kwadra 14 sierpnia. Nasz naturalny satelita nie będzie więc mocno przeszkadzał w obserwacjach.

Początek sierpnia to czas kiedy możemy pokusić się o odnalezienie Merkurego. Godzinę przed wschodem Słońca planeta świeci nisko, bo tylko 5 stopni nad wschodnim horyzontem. Najlepsze warunki do jej obserwacji wystąpią w okolicach 4 sierpnia.

Niełatwo będzie dostrzec Wenus. Planetę można odnaleźć na wieczornym niebie. Pół godziny po zachodzie Słońca widać ją na tle łuny naszej dziennej gwiazdy tylko niespełna pięć stopni nad zachodnim horyzontem.

Mars i Jowisz, na sferze niebieskiej, świecą obecnie blisko siebie.

Odnajdziemy je w konstelacji Bliźniąt. Można je obserwować na ranem.

Godzinę przed wschodem Słońca, Mars będzie świecił około 15 stopni nad horyzontem, a Jowisz niespełna 25 stopni nad horyzontem. Warto pamiętać, że Jowisz jest teraz ponad dwadzieścia razy jaśniejszy od Marsa.

Saturna można obserwować już tylko wczesnym wieczorem. Godzinę po zachodzie Słońca planetę z pierścieniami odnajdziemy około 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

W sierpniu panują dobre warunki do obserwacji Urana i Neptuna. Obie planety widać przez prawie całą noc. Neptuna odnajdziemy w Wodniku, a Urana w Rybach. W przypadku obserwacji obu tych planet warto wyposażyć się w lornetkę lub teleskop. Uran ma bowiem jasność 5.8 magnitudo, a Neptun 7.8 magnitudo.

Pluton wciąż przebywa w konstelacji Strzelca i możemy go obserwować przez pierwszą część nocy. Jego jasność wynosi 14.1 magnitudo więc, aby go dojrzeć potrzebujemy sporego teleskopu amatorskiego.

W sierpniu w opozycji znajdzie się planetoida (7) Iris. Maksimum swojego blasku (7.9 mag) osiągnie ona 19 sierpnia i można ją wtedy łatwo odnaleźć, bo będzie świecić tuż obok gwiazdy Beta Wodnika. Aby dojrzeć Iris będziemy potrzebować niewielkiej lornetki.

Trochę większa lornetka przyda nam się do obserwacji drugiej z jasnych, sierpniowych planetoid. Dnia 9 sierpnia w opozycji znajdzie się (3) Juno. Jej maksymalny blask wyniesie 9 magnitudo i odnajdziemy ją na granicy konstelacji Wodnika i Koziorożca.

W okresie od 3 do 25 sierpnia możemy obserwować bardzo wolne meteory z roju Kappa Cygnidów. Maksimum aktywności roju przypada 17 sierpnia i da się wtedy dojrzeć 3-4 meteory z tego roju na godzinę obserwacji. W tym roku warunki do obserwacji są przeciętne, bo pełnia Księżyca wypada 21 sierpnia i Srebrny Glob będzie przeszkadzał w obserwacjach. (PAP)


opublikowano: 2013-07-31
Komentarze
Polityka Prywatności