W ciągu ostatnich 65 mln lat klimat nie zmieniał się tak szybko jak obecnie – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
Klimatolodzy z Uniwersytetu Stanforda, Noah Diffenbaugh i Chris Field, wyliczyli, że obecnie klimat zmienia się 10 razy szybciej niż w przypadku jakiejkolwiek zmiany, która miała miejsce w ciągu ostatnich 65 mln lat.
Tempo zmian klimatu może być za szybkie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, które nie zdążą dostosować się do nowych warunków środowiska.
Naukowcy podają przykład ostatniego zldowacenia. 20 tys. lat temu, kiedy zlodowacenie miało się ku końcowi, temperatura na Ziemi podniosła się o pięć st. Celsjusza. Lodowiec ustępował powoli, dzięki czemu rośliny i zwierzęta miały czas na rekolonizację ocieplających się terenów. Dzisiaj taki skok temperatur przewidują pesymistyczne prognozy obejmujące wyłącznie wiek XX i XXI.
Zdaniem autorów, którzy przeanalizowali kilkadziesiąt modeli klimatycznych, do lat 2046-65 roczne temperatury w Ameryce Północnej, Europie i Wschodniej Azji zwiększą się o 2-4 st. C. Spowoduje to, że najgorętsze lato ostatnich 20 lat będzie powtarzać się co drugi rok lub częściej.
Pod koniec wieku temperatury na półkuli północnej zwiększą się o 5-6 st. C, co spowoduje, że najgorętsze lato ostatnich 20 lat będzie powtarzać się już co roku.