Międzynarodowy zespół astronomów prowadzący obserwacje za pomocą japońskiego teleskopu Subaru na Hawajach wykonał bezpośrednie zdjęcie planety w pobliżu gwiazdy podobnej do Słońca – poinformowała NASA.
"Gdybyśmy wybrali się na tę olbrzymią planetę, zobaczylibyśmy świat ciągle jeszcze promieniujący ciepłem z etapu swojego powstania, w kolorze przypominającym ciemny kwiat wiśni albo ciemną magentę" - powiedział Michael McElwain z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w Maryland, członek zespołu odkrywców.
Naukowcy stwierdzili, że ich kamera pracująca w bliskiej podczerwieni wskazuje, że kolor planety jest znacznie bardziej niebieski niż innych planet pozasłonecznych, którym udało się wykonać zdjęcia. Może to wskazywać, że atmosfera zawiera mniej chmur.
GJ 504 b okrąża swoją gwiazdę w odległości dziewięć razy większej niż Jowisz Słońce. Takie usytuowanie orbity stanowi wyzwanie dla teorii powstawania olbrzymich planet. Najbardziej rozpowszechniony obecnie model akrecyjny dobrze działa dla planet w odległościach takich jak Neptun, ale napotyka problemy w przypadku większych dystansów od gwiazdy.
Gwiazda centralna tego układu ma prawdopodobnie 160 milionów lat. Odległość do niej wynosi 57 lat świetlnych.
Odkrycie zostało dokonane w ramach projektu Strategic Explorations of Exoplanets and Disks with Subaru, którego celem jest bezpośrednie sfotografowanie planet pozasłonecznych i dysków protoplanetarnych wokół kilkuset gwiazd. Rozpoczął się on w 2009 roku i jest przewidziany na pięć lat. Kierownikiem projektu jest Japończyk Motohide Tamura z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii (NAOJ). (PAP)
grafika: Artystyczna wizja planety pozasłonecznej GJ 504 b, która świeci w
kolorze ciemnej Magenty. Źródło: NASA Goddard Space Flight Center/S.
Wiessinger.
Zdjęcie planety pozasłonecznej GJ 504 b wykonane za pomocą teleskopuSubaru w bliskiej podczerwieni (złożenie obrazów z maja 2011 r. i kwietnia 2012 r. na dwóch długościach fali). Zaznaczono rozmiar orbity Neptuna. Źródło: NASA