Archeolodzy poinformowali o wynikach badań grobu z wczesnej epoki brązu odkrytego na stanowisku w północnej Szkocji – informuje serwis internetowy Past Horizons.
Archeolodzy z firmy GUARD Archaeology wezwani do prac wykopaliskowych przy znalezisku przeprowadzili szczegółowe badania grobu oraz jego zawartości i ustalili, że to miejsce pochówku kobiety w wieku 35-50 lat.
Datowanie metodą węgla aktywnego próbek kości oraz pozostałości węgla z grobu wykazało, że szczątki pochodzą odpowiednio z okresu 2051-1911 r. p.n.e. oraz 2151-2018 r. p.n.e.
Obok głowy kobiety, pochowanej w skulonej pozycji, znajdowało się trójdzielne naczynie na pożywienie z wczesnej epoki brązu, zawierające zwęglone resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego, kawałek spalonej kości oraz fragment małej obrączki, a na lewym ramieniu odkryto pozostałości wełnianej tkaniny oraz fragment owczej skóry.
Zachowana owcza skóra w grobie sprzed 4000 lat jest pierwszym znaleziskiem tego rodzaju w Szkocji i na obszarze całej Wielkiej Brytanii. Wcześniej kilka razy w Brytanii odkryto w grobach z epoki brązu fragmenty wełnianej tkaniny, ale owcza skóra z tego okresu jest unikalnym znaleziskiem.
Według naukowców, przedmioty odkryte w grobie mogły być tam złożone jako wyposażenie zmarłej osoby na czas jej podróży w zaświaty, co potwierdzałoby wiarę w życie pozagrobowe ludzi żyjących we wczesnej epoce brązu na obszarze dzisiejszej Szkocji. (PAP)