Na stanowisku w południowo-wschodniej Turcji odkryto przypadkowo zespół skalnych grobowców z okresu III-II wiek p.n.e. – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.
W trakcie prac przy poszerzaniu drogi odkryto cztery starożytne grobowce wykute w skale, a archeolodzy wezwani na miejsce dokonali odkrycia kolejnych jedenastu grobowców.
Naukowcy ustalili, że wszystkie odkryte grobowce pochodzą z czasów rzymskich z okresu III-II w. p.n.e. i zachowały się w bardzo dobrym stanie.
W grobach znajdują się ludzkie szkielety oraz rozmaite przedmioty osobiste należące do zmarłych, a także dary ofiarne charakterystyczne dla pogańskich pochówków.
Jak poinformował Oguzhan Bingol, przedstawiciel władz dystryktu Midyat, podjęto decyzję o rozpoczęciu na stanowisku projektu badawczego realizowanego przez naukowców z Muzeum Mardin w stolicy prowincji.
Według Nihata Erdogana, kierującego muzeum miejskim w Mardin, obszar znaleziska został już uznany za strefę badań archeologicznych i zespół złożony z pięciu archeologów i dwóch antropologów będzie prowadził na stanowisku szczegółowe badania.
W okolicy znajduje się wiele reliktów kultury z V wieku n.e., ale dotąd brakowało naukowcom materiału badawczego z okresu III-II wiek p.n.e.
Zdaniem N. Erdogana, zespół zakończy badania odkrytego zespołu grobowców za dwa miesiące. (PAP)