Odkryto rytualną studnię z okresu rzymskiego w Anglii

archeologia
Dział: Archeologia

Zespół archeologów odkrył w południowej Anglii kamienną studnię z III wieku wykorzystywaną do składania darów ofiarnych w okresie rzymskim – informuje serwis internetowy Portsmouth Today.

Odkrycia dokonano na południowym wybrzeżu Anglii w mieście Havant w hrabstwie Hampshire, na terenie ogrodu Homewell House przylegającego do kościoła Św. Wiary z XIII wieku, w którym prowadzone są prace renowacyjne.

Archeolodzy odkryli w ogrodzie na głębokości ok. 1,5 metra pod powierzchnią ziemi dobrze zachowaną kamienną studnię z czasów rzymskich, w dużej części wypełnioną monetami.

Jak ustalili naukowcy, studnia pochodzi z okresu 250-280 r. n.e. i została zbudowana z kamieni pochodzących z Isle of Wight - wyspy położonej po przeciwnej niż Havant stronie cieśniny Solent.

Wśród znalezisk znajduje się też pierścień z brązu ozdobiony wizerunkiem Neptuna - rzymskiego boga chmur, deszczu i mórz - oraz osiem szkieletów psów.

Jak poinformował dr Andrzej Russel z firmy Southampton Archaeology Unit, studnia rzymska o doskonałej kamiennej konstrukcji i jej niezwykła zawartość to zaskakujące znalezisko w tym miejscu.

Na kilku stanowiskach archeologicznych w Havant wcześniej odkrywano różne pozostałości z czasów rzymskich, ale były to ślady osady zbudowanej z drewna.

Zdaniem dr A. Russela, niezwykła jest też obecność szczątków psów w studni, niespotykana w innych studniach i wykopanych dołach z czasów rzymskich.

Według ekspertów, psy mogły być złożone w ofierze bogom czczonym w różnych starożytnych religiach. Widoczne na szczątkach ślady zabliźnionych ran wskazują, że zwierzęta mogły być wykorzystywane do walk psów.

Odkryty w studni pierścień mógł być wrzucony przez rzymskiego marynarza w ofierze dla Neptuna za bezpieczną morską wyprawę.


opublikowano: 2013-09-24
ostatnia zmiana: 2013-10-08
Komentarze
Polityka Prywatności