12-metrowy radioteleskop APEX uzyskał nową kamerę do rejestracji obrazów na falach submilimetrowych. Udało się za jej pomocą uzyskać już pierwsze obrazy, o czym poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Submilimetrowa kamera ArTeMiS została zainstalowana na teleskopie APEX, który znajduje się na pustyni Atakama w Chile, bardzo wysoko nad poziomem morza (płaskowyż Chajnantor). Sieć detektorów kamery działa nieco podobnie jak kamera CCD. Dzięki nowemu instrumentowi mapy dużych nieba na falach submilimetrowych będą wykonywane znacznie szybciej niż do tej pory i z większą liczbą pikseli.
Instalacja instrumentu nie była prostym zadaniem. W momencie jego wykonywania nastąpiły bardzo silne opady śniegu. Trzeba było w związku z tym poczekać na bardzo suchą pogodę, bowiem fale submilimetrowe są mocno absorbowane przez parę wodną w atmosferze. Śnieg zasypał budynek sterowni teleskopu APEX, trzeba było także wykonać prowizoryczną drogę przez góry, aby uniknąć zasp podczas transportu kamery.
Ostatecznie kamerę udało się zainstalować, testy przebiegły pomyślnie i użyto instrumentu w kilku projektach naukowych. Teraz kamera powróci do Francji w celu zamontowania większej liczby dodatkowych detektorów.
W ramach pierwszych obserwacji uzyskano m.in. obraz rejonu gwiazdotwórczego NGC 6334 (Mgławica Kocia Łapa) widocznego na niebie w gwiazdozbiorze Skorpiona.
grafika: Obszar gwiazdotwórczy NGC 6334. . Źródło: ArTeMiS team/Ph. André, M. Hennemann, V. Revéret et al./ESO/J. Emerson/VISTA Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit.