Odkryto rekordowo odległą galaktykę

Dział: Kosmos

Zespół astronomów z USA, Izraela i Włoch odkrył bardzo odległą galaktykę, której przesunięcie ku czerwieni plasuje ją na podium wśród galaktyk z potwierdzonymi odległościami. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Nature”.

Zespół, kierowany przez Stevena Finkelsteina z University of Teras w Austin, odkrył galaktykę, której przesunięcie ku czerwieni (redshift) wynosi z = 7,51, co oznacza, że obserwujemy ją taką, jaka była zaledwie około 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Odległość do obiektu wynosi ponad 13 miliardów lat świetlnych.

Odkrycie jest efektem przeglądu spektroskopowego kilkudziesięciu wyselekcjonowanych odległych galaktyk o przesunięciach ku czerwieni większych niż 6,5. Obiekty wybrano spośród 100 tysięcy galaktyk odkrytych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a w ramach przeglądu CANDELS. Projekt ten otrzymał aż miesiąc czasu obserwacyjnego na teleskopie kosmicznym.

Na podstawie oceny barw galaktyk naukowcy wyselekcjonowali te potencjalnie najdalsze. Aby wyznaczyć odległości do nich, przeprowadzili następnie obserwacje spektroskopowe za pomocą 10-metrowego teleskopu Keck I, pracującego w obserwatorium na Hawajach. W ten sposób natrafili na obiekt oznaczony z8_GND_5296, który okazał się najdalszy z całej grupy.

Rekordzistka charakteryzuje się bardzo gwałtownym tempem formowania gwiazd, 150 razy większym niż w Drodze Mlecznej. Obiekt udało się zaobserwować także w podczerwieni, za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera. W ten sposób oszacowano ilość zjonizowanego tlenu zawartego w galaktyce.

Odkrywcy wskazują, że z8_GND_5296 jest najdalszą znaną galaktyką, do której dystans został potwierdzony. W ostatnich latach pojawiały się jednak informacje o odkryciach jeszcze dalszych galaktyk. Na przykład w roku 2010 Europejskie Obserwatorium Południowe poinformowało, że dla obiektu UDFy-38135539 wyznaczono redshift z = 8,6, co odpowiada epoce 600 milionów lat po Wielkim Wybuchu (wyniki zostały opublikowane w "Nature"). Z kolei NASA informowała o kandydatkach na jeszcze dalsze galaktyki, zaobserwowanych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

zdjęcie: W ramce obiekt z8_GND_5296, który jest jedną z najdalszych znanych galaktyk (z=7,51). Źródło: V. Tilvi, Texas A&M University; S.L. Finkelstein, University of Texas at Austin; C. Papovich, Texas A&M University; CANDELS Team&Hubble Space Telescope/NASA


opublikowano: 2013-10-25
Komentarze
Polityka Prywatności