NASA szuka średniej czarnej dziury

Dział: Kosmos

Czarne dziury wykryte do tej pory przez astronomów znajdują się na dwóch krańcach skali: albo są bardzo małe, o masie dziesięciu Słońc, albo ogromne – o masie dziesięć miliardów razy większej od Słońca. NASA rozpoczęła poszukiwania czarnych dziur, które znalazłyby się pomiędzy tymi skrajnościami – informuje Science Daily.

Supermasywne czarne dziury znajdują się najczęściej w centrach galaktyk, gdzie olbrzymie masy materii znajdujące się dookoła są przyciągane przez olbrzymią grawitację. Małe czarne dziury powstają zazwyczaj w wyniku śmierci masywnej gwiazdy.

"Jak dokładnie średnie czarne dziury miałyby powstawać pozostaje sprawą otwartą" - powiedział Dominic Walton z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego w Pasadenie. "Niektórzy sugerują, że powstają wewnątrz gęstych gromad gwiezdnych, ale większość pytań pozostaje bez odpowiedzi".

Dowód na istnienie klasy czarnych dziur, która wypełniłaby lukę, może leżeć w badaniach nad czarnymi dziurami, które znajdują się bardzo blisko normalnych gwiazd, rozrywając je na części i wciągając do swojego wnętrza ich materię.

Naukowcom udało się zaobserwować parę razy taką sytuację i zazwyczaj promieniowanie rentgenowskie emitowane przez taką czarną dziurę jest zbyt silne jak na mały obiekt - co sugeruje istnienie "średniej" czarnej dziury.

NASA rozpoczyna projekt badawczy, który skupi uwagę teleskopów właśnie na takich przypadkach. Będzie to pierwsze badanie dotyczące tego tematu i pozwoli na dokładne określenie masy czarnych dziur "pożerających" gwiazdy.

Walton i jego zespół mają już na koncie pierwszy sukces: obserwacje czarnej dziury w odległej od Drogi Mlecznej o trzynaście milionów lat świetlnych spiralnej galaktyce wykazały, że ta konkretna czarna dziura ma masę sto razy większą od masy Słońca. Astronomowie przyznają, że siła promieniowania emitowanego przez takie czarne dziury może jednak nie wynikać z ich masy, ale z faktu, że właśnie wciągają w siebie olbrzymie ilości materii.

"Jeśli średnie czarne dziury gdzieś istnieją, to całkiem dobrze im wychodzi chowanie się przed nami" - powiedział Matteo Bachetti z francuskiego Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie, który także zajmuje się badaniem czarnych dziur.

Photo: public domain, Wikimedia Commons

opublikowano: 2013-12-03
Komentarze
Polityka Prywatności