Chiński łazik księżycowy uzyskał pierwsze widmo rentgenowskie

Dział: Kosmos

Chiński automatyczny łazik księżycowy Yutu z powodzeniem uruchomił spektrometr i uzyskał pierwsze fluorescencyjne widmo rentgenowskie skał w miejscu lądowania – podał Instytut Fizyki Wysokich Energii Chińskiej Akademii Nauk.

25 grudnia 2013 r. chińskim naukowcom udało się uzyskać pierwsze widmo za pomocą spektrometru Active Particle-induced X-ray Spectrometer (APXS), działającego na pokładzie łazika Yutu, który wylądował na Księżycu w ramach misji Chang'e-3.

Jest to fluorescencyjne widmo rentgenowskie regolitu znajdującego się wokół miejsca lądowania. W widmie zidentyfikowano osiem głównych pierwiastków tworzących ten rodzaj skał: magnez, glin (aluminium), krzem, potas, wapń, tytan, chrom oraz żelazo oraz co najmniej trzy dodatkowe składniki: stront, itr i cyrkon.

Pomiary pokazały, że rozdzielczość instrumentu dla energii 5,9 keV jest jedną z najlepszych na świecie wśród spektrometrów rentgenowskich przeznaczony do badań planetarnych.

Spektrometr został po raz pierwszy uruchomiony 23 grudnia, gdy wykonano pomiary kalibracyjne próbki standardowej skały bazaltowej, umieszczonej w łaziku. Dwa dni później automatyczne ramię Yutu ustawiło spektrometr na wysokości między 2 a 3 cm nad powierzchnią Księżyca i rozpoczęły się właściwe pomiary.

Pojazd księżycowy Yutu zjechał 14 grudnia 2013 r. z lądownika na powierzchnię Księżyca. Lądownik ma działać przez rok, a łazik przez trzy miesiące. Misja jest kolejnym etapem chińskiego programu kosmicznego. Do tej pory w ramach badań Księżyca Chiny przeprowadziły misje sond Chang'e-1 oraz Chang'e-2, wystrzelonych odpowiednio w 2007 i 2010 roku. Najnowsza misja Chang'e-3 wystartowała z Ziemi na początku grudnia 2013 r.

opublikowano: 2014-01-03
Komentarze
Polityka Prywatności