Plantacje kawy zagrożeniem dla zwierząt

Dział: Ekologia

Najwięksi światowi dystrybutorzy kawy są zamieszani w handel ziarnem, pochodzącym z nielegalnych plantacji na Sumatrze - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej organizacji WWF. W ten sposób przyczyniają się do zagłady tamtejszych tygrysów.

Według przedstawicieli WWF w jednym z najcenniejszych parków narodowych na świecie, Bukit Barisan Selatan National Park na Sumatrze, istnieją nielegalne uprawy kawy. Stanowią one ogromne zagrożenie dla żyjących tam cennych gatunków zwierząt - tygrysów, słoni i nosorożców.

Ziarna zebrane na nielegalnych plantacjach mieszane są z tymi pozyskanymi legalnie, a następnie sprzedawane dużym koncernom kawowym, takim jak Kraft Foods, Nestlé, Lavazza czy Marubeni. Według raportu żadna z tych firm nie sprawdza legalności pochodzenia zakupionej kawy.

Podczas prac nad raportem eksperci z WWF, wykorzystując zdjęcia satelitarne i prowadząc rozmowy z osobami zajmującymi się opisywanym procederem, śledzili drogę, jaką pokonuje kawa z nielegalnych upraw w parku narodowym Bukit Barisan Selatan na półki europejskich, amerykańskich i azjatyckich sklepów spożywczych. Jej najważniejszym ogniwem okazały się wspomniane już międzynarodowe koncerny.

Okazało się, że aż 45 tys., należących do Bukit Barisan Selatan, hektarów, stanowią nielegalne plantacje kawy, z których uzyskuje się ponad 19 tys. ton ziarna rocznie. Natomiast większość gatunków zwierząt opuszcza miejsca, gdzie uprawia się kawę. Park Bukit Barisan Selatan położony jest na południowym krańcu Sumatry i obejmuje obszar tropikalnych lasów deszczowych.

Jest jednym z ostatnich miejsc występowania tygrysa sumatrzańskiego (40 dorosłych osobników na ogólną liczbę 400 dziko żyjących), słonia sumatrzańskiego (500 osobników, co stanowi 25 proc. populacji tego gatunku) i nosorożca (60-85 osobników). Ze względu na rolę, jaką odgrywa w ochronie tych gatunków, park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Jednak, jak donosi raport WWF, nielegalne uprawy kawy doprowadziły już do zmniejszenia, chronionych w jego granicach powierzchni, o 20 proc.

"Utrzymanie tej tendencji i związana z nielegalnymi uprawami wycinka drzew, w ciągu najbliższych 10 lat może doprowadzić do całkowitego wyginięcia tygrysów i nosorożców na tym obszarze" - mówi Ireneusz Chojnacki, dyrektor WWF Polska. "WWF nie chce doprowadzić do likwidacji wszystkich plantacji w tym regionie - przekonuje Chojnacki. - Chcemy tylko, aby międzynarodowe koncerny wykazały się większą troską o źródło pochodzenia zakupionych ziaren kawy. To jedyny sposób, w jaki możemy ocalić park narodowy Bukit Barisan Selatan. Indonezja jest drugim na świecie eksporterem kawy robusta, sprzedawanej w naszych sklepach w postaci popularnej kawy rozpuszczalnej lub pakowanej.

Połowa eksportowanych ziaren pochodzi z prowincji Lampung - obszaru bezpośrednio sąsiadującego z parkiem Bukit Barisan Selatan. WWF to międzynarodowa organizacja ekologiczna, której misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i minimalizacja skutków już zaistniałych zniszczeń. WWF istnieje od 45 lat. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności