Marek Antoniusz i Kleopatra, jedna z najsłynniejszych par starożytności, nie odznaczali się wybitną urodą. Stereotypowi idealnych kochanków wykreowanemu przez nowożytną twórczość przeczą przedstawienia obu postaci na rzymskiej monecie odnalezionej ostatnio w angielskich zbiorach numizmatycznych - informuje serwis internetowy "Alpha Galileo".
Romans Kleopatry i Marka Antoniusza jest jedną z najsłynniejszych historii miłosnych starożytności. Popularyzacji tragicznych losów tej pary przysłużyły się liczne nowożytne opisy i hollywoodzka ekranizacja ich romansu. Ostatnie odkrycie angielskich archeologów rzuca nowe światło na wyidealizowane pojęcie o urodzie obojga kochanków.
W trakcie przeszukiwania zbiorów numizmatycznych Stowarzyszenia Starożytności w Newcastle archeolodzy natrafili na srebrną monetę z I w. p.n.e. Na jej awersie przedstawiono popiersie Marka Antoniusza, rewers ozdobiony jest wizerunkiem Kleopatry. Srebrny denar został wybity w 32 r. p.n.e., prawdopodobnie w mennicy Marka Antoniusza.
"Wizerunki na monecie są dalekie od wyglądu Elizabeth Taylor i Richarda Burtona!" - powiedział Lindsay Allason-Jones, dyrektor Muzeum Archeologicznego Uniwersytetu w Newcastle. Kleopatra została przedstawiona jako kobieta o niskim czole, długim, szpiczastym nosie, wąskich wargach i ostro zarysowanym podbródku. Charakterystycznymi cechami Marka Antoniusza są z kolei wyłupiaste oczy, długi zakrzywiony nos i masywny kark. "Rzymscy pisarze przekazali nam, że Kleopatra była inteligentną, charyzmatyczną osobą o uwodzicielskim głosie, ale nigdy nie wspominali o jej urodzie.
Obraz Kleopatry jako pięknej uwodzicielki jest dziełem bardziej współczesnym. Związek Marka Antoniusza i Kleopatry przez wieki był ubarwiany przez pisarzy, artystów i twórców filmowych" - powiedziała Clare Pickersgill, biorąca udział w analizie numizmatycznego znaleziska zastępca dyrektora Muzeum Archeologicznego Uniwersytetu w Newcastle.
Do podobnych wniosków doszli kilka lat temu eksperci z British Museum. W 2001 r. historycy sztuki poddali analizie 11 nieznanych dotychczas rzeźb słynnej władczyni Egiptu i uwodzicielki rzymskich wodzów. Wszystkie posągi przedstawiają kobietę niskiego wzrostu, o surowych rysach, brzydkim uzębieniu i zauważalną tendencją do tycia. Kleopatra VII Wielka była królową Egiptu od 51 r. p.n.e. Pozbawiona władzy przez brata odzyskała ją w 47 r. p.n.e. z pomocą Cezara. Po jego śmierci związała się z Markiem Antoniuszem, towarzyszem Cezara i wielkim wodzem rzymskim. Jego małżeństwo z Kleopatrą było przyczyną wojny z Rzymem, która skończyła się klęską floty Antoniusza pod Akcjum w 31 r. p.n.e. i wspólnym samobójstwem małżonków.
Inwentaryzacja zbiorów Stowarzyszenia Starożytności w Newcastle i odnalezienie niezwykłej monety wiąże się z przygotowaniami do skompletowania zbiorów, które od 2009 r. będą eksponowane w nowym muzeum - Great North Museum w Newcastle. Tam też będzie można zobaczyć srebrny denar Marka Antoniusza, który już od czwartku jest dostępny dla zwiedzających w salach Muzeum Shefton Uniwersytetu Newcastle. (PAP)