Kultura Clovis, od 50 lat uważana za ślady pierwszych ludzi na kontynencie amerykańskim, nie była najwcześniejsza i trwała krócej niż dotychczas sądzono. Wskazują na to wyniki ponownej analizy znalezisk z najważniejszych stanowisk tego kręgu kulturowego, które zostały opublikowane na łamach ostatniego wydania magazynu "Science".
Dotychczas uważano, że zabytki krzemienne i kostne odkryte na stanowisku Clovis w Nowym Meksyku to ślady jednej z najwcześniejszych grup ludzkich, jakie dotarły na kontynent amerykański. Od stanowiska nadano nazwę całej kulturze górnopaleolitycznych myśliwych, po których zachowały się głównie charakterystyczne kamienne ostrza liściowate i kości upolowanej zwierzyny.
Powszechnie przyjmowano, że najwcześniejsze znaleziska związane z Clovis pochodzą sprzed 11.500 lat, a zmierzch tej kultury nastąpił ok. 10.900 lat temu. Ramy czasowe opierały się na wynikach badań radiochronologicznych z lat 50. zeszłego wieku. Wątpliwości co do chronologicznego pierwszeństwa Clovis zaczęły pojawiać się wraz z kolejnymi odkryciami dokonywanymi w drugiej połowie XX w. na wielu stanowiskach północnoamerykańskich.
W ostatnim numerze "Science" zostały opublikowane wyniki badań Michaela R. Watersa, antropologa z Uniwersytetu Teksańskiego w College Station oraz Thomasa W. Stafforda z Laboratoriów Badawczych Stafforda w Lafayette. Amerykańscy naukowcy podjęli się ponownej analizy znalezisk pochodzących z większości najważniejszych stanowisk, które dotychczas były zaliczane do kultury Clovis.
Badaniom z wykorzystaniem najnowszych metod radiochronologicznych zostały poddane znaleziska z 30 stanowisk. Analizy wykazały, że część z nich nie należy do kultury Clovis, a dla innych ustalono nowe datowanie. Badacze doszli do wniosku, że najwcześniejsze grupy myśliwych, dziś zaliczanych do kultury Clovis, pojawiły się później - ok. 11.050 lat temu, a nie ok. 11.500, jak sądzono dotychczas. Koniec tej kultury naukowcy datowali na 10.800 lat temu, a nie 10.900 lat temu.
Ostatecznym wynikiem badań amerykańskich antropologów jest więc stwierdzenie, że kultura Clovis powstała później, niż dotychczas przyjmowano, trwała krócej i najwyraźniej nie była tworem najwcześniejszych mieszkańców kontynentu amerykańskiego. Publikacja wyników ostatnich badań amerykańskich antropologów jest ważnym głosem w trwającej od wielu lat dyskusji w świecie amerykańskiej archeologii.
Dyskusja ta dotyczy głównie datowania najwcześniejszych kultur na kontynencie oraz dróg migracji pierwszych mieszkańców Nowego Świata. (PAP)