Posąg bogini Hery sprzed 2200 lat

Dział: Archeologia

Greccy archeolodzy ogłosili odkrycie posągu bogini Hery sprzed 2200 lat, dokonane podczas ostatnich wykopalisk, prowadzonych w ruinach starożytnego miasta Dion - donosi serwis internetowy Kathimerini.

Zespół archeologów, pracujący na stanowisku znajdującym się u stóp Góry Olimp, odkrył wewnątrz umocnień obronnych, otaczających miasto, marmurowy posąg naturalnej wielkości, pozbawiony głowy. Jak wyjaśnił profesor Dimitris Pantermalis z Uniwersytetu w Thessalonikach, kierujący zespołem naukowców, posąg został wykorzystany jako wypełnienie murów obronnych miasta przez jego wczesnochrześcijańskich mieszkańców.

Zdaniem naukowca, znalezisko z II w. p.n.e. pierwotnie znajdowało się w świątyni Zeusa, głównego boga starożytnych Greków, którego posąg został odnaleziony na stanowisku w Dion w 2003 r. Posąg Hery stał w świątyni obok rzeźby Zeusa. Statua Hery przedstawia kobiecą postać, siedzącą na tronie, i jest wykonana tą samą techniką z tego samego marmuru, podobnie jak w przypadku odkrytego wcześniej posągu Zeusa, co pozwoliło naukowcom powiązać ze sobą obydwa znaleziska.

Według profesora Pantermalisa, jeśli potwierdzą to dalsze badania, będziemy mieć do czynienia z pierwszym w Grecji przypadkiem odnalezienia dwóch posągów przedstawiających różnych bogów, pochodzących z jednej świątyni. Jego zdaniem prawdopodobne jest, że w świątyni Zeusa stał również posąg Ateny, który być może zostanie odnaleziony podczas dalszych prac.

 Dion było głównym ośrodkiem religijnym starożytnej Macedonii, w którym Aleksander Wielki złożył bogom ofiary przed wyruszeniem na wyprawę przeciwko Persji w IV w. p.n.e. Dotychczasowe prace wykopaliskowe w Dion doprowadziły do odsłonięcia wielu świątyń, teatrów, stadionu, hotelu, łaźni, murów miejskich i ulic z systemem odprowadzającym wodę, a także wiele posągów. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności