Znikające linie na drodze

Wystarczy jeden ruch przełącznika, by białe znaki na drodze pojawiły się lub znikły - informuje "New Scientist". Opracowane w Holandii oznakowanie poziome (czyli białe paski i strzałki) może pojawiać się i niknąć w mgnieniu oka, zmieniając drogą dwupasmową w trzypasmową - lub odwrotnie.

Rozwiązanie opatentowała firma Philips. Chodzi o wzmocnioną wersję elektronicznego atramentu, stosowanego w elastycznych wyświetlaczach, na przykład w elektronicznych książkach czy gazetach. Zamiast malować oznakowanie poziome na drodze, przytwierdza się do niej cienkie plastikowe paski.

Przyłożone do takiego paska pole elektryczne przyciąga kolorowe, naładowane cząsteczki do jego powierzchni, dzięki czemu oznakowanie staje się widoczne. W ten sposób można na przykład zmienić ograniczenie prędkości lub ilość pasów ruchu zależnie od warunków.

W godzinach szczytu droga byłaby trzypasmowa, natomiast podczas deszczu czy gołoledzi - dwupasmowa. Ponieważ takie oznakowanie pobiera prąd tylko podczas zmian, zużycie energii jest minimalne. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności