Świat nauki (archiwalne artykuły)

Duńscy naukowcy rozwiązali problem uzależnienia robotów od źródeł energii. Chcą, by automaty wzajemnie ładowały swoje baterie i pomagały sobie w potrzebie - donosi najnowszy numer tygodnika "New Scientist".
Wystarczy jeden ruch przełącznika, by białe znaki na drodze pojawiły się lub znikły - informuje "New Scientist". Opracowane w Holandii oznakowanie poziome (czyli białe paski i strzałki) może pojawiać się i niknąć w mgnieniu oka, zmieniając drogą dwupasmową w trzypasmową - lub odwrotnie.
Spektrometryczna analiza składu mikrobiologicznego próbek umożliwia, w czasie wielokrotnie krótszym niż dotychczas, rozróżnienie pomiędzy gatunkami bakterii, jakie znajdują się w badanej cieczy - donosi "Chemical Communications".
W opublikowanym przez Lawrence Berkeley National Laboratory raporcie eksperci stwierdzają, że konieczne jest zmniejszenie poboru prądu przez serwery i komputery. W 2010 roku tylko USA będzie musiało wydać na energię dla urządzeń informatycznych dodatkowe 3,5 mld USD.
Nowe technologie, pozwalające na funkcjonowanie zakładu szklarskiego z minimalną ilością chemicznych odpadów poprodukcyjnych i bez odpadków szklanych, zaprezentowali polscy naukowcy z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich - BUDMA 2007 jako ofertę działającej w Śremie Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii.
Natychmiastowe wykrycie mikroskopijnych ilości strzępek grzyba Aspergillus versicolor (kropidlak różnobarwny) atakującego drewno, jest możliwe dzięki nowemu urządzeniu, które opracowane zostało przez nanotechnologów z Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii w Śremie, należącej do Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Armia amerykańska testuje pierwszy zestaw nie zabijającej broni - emitera fal milimetrowych. Program opracowania emitera kosztował 1,5 mld USD i był jednym z najtańszych projektów nowych technologii militarnych - poinformowały media amerykańskie
Nowy proces produkcyjny powinien pozwolić na wytwarzanie alkoholu etylowego (etanolu) przy mniejszym zużyciu energii - informuje serwis "EurekAlert". Naukowcy z Carnegie Mellon University opracowali nowy proces, który może poprawić wydajność produkcji alkoholu, stosowanego jako paliwo.
Silnie skupiona wiązka światła laserowego może posłużyć w odpowiednich warunkach fizykochemicznych do łapania cząsteczek oraz formowania z nich różnego rodzaju trójwymiarowych form geometrycznych. Technika ta może być wykorzystywana przy produkcji mikroskopijnych cząstek o ściśle określonym, trudnym do osiągnięcia innymi metodami kształcie - informuje "Chemical Communications".
Po 2010 roku mniej będzie w internecie filmów wideo robionych przez internautów. Przestaną je zamieszczać portale tzw. społecznościowe, które wprowadzą stopniowo cenzurę tematyczną - zapowiadają analitycy ScreenDigest w ogłoszonym w raporcie.
Najbliższa przyszłość rynku procesorów to procesor Power6 taktowany zegarem szybszym niż 5 GHz, procesor Cell z zegarem ponad 6 GHz i 80-rdzeniowy procesor Intela - uważają specjaliści.Najnowsze koncepcje przedstawiono w materiałach przygotowywanych na technologiczną konferencję -International Solid State Circuits Conference - która odbędzie się w lutym w San Francisco w USA.
Mikro i nanostruktura powierzchni skrzydeł motyla Morpho aega wpływa na zachowanie absolutnej czystości i suchości skrzydeł, co inspiruje nanotechnologów pracujących nad nowymi materiałami o właściwościach samoczyszczących - donosi "Soft Matter".
Ferrari P4/5 zaprojektowane przez legendarne włoskie studio projektanckie Pininfarina, wzbogacone zostało o zestaw świecących diod, które idealnie wkomponowane w przednie reflektory uszlachetniły linię auta, pełniąc jednocześnie rolę świateł dziennych - donosi serwis prasowy firmy "OSRAM".
42-letni Volkswagen Transporter, zwany popularnie "hippy busem", stał się pierwszym na świecie pojazdem samochodowym, którego wszystkie elementy świecące, w tym lampy drogowe, zostały wykonane w technologii świecących diod LED (ang. light emitting diodes) - informuje "Compound Semiconductor".
Laptop zalany szamponem, zewnętrzny dysk unieruchomiony przez gnijący banan, nośnik danych przewożony w brudnych skarpetkach, komputery zrzucone z helikoptera i rozjechane przez ciężarówki - to przedmioty, z którymi mają do czynienia specjaliści od odzyskiwania danych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności