Wielu wielkim rzekom grozi wyschnięcie z powodu zmiany klimatu oraz budowy tam i zapór. Wpłynie to negatywnie na zasoby świeżej wody i zagrozi formom życia w morzach - poinformowała międzynarodowa organizacja ochrony przyrody WWF.
W raporcie przed Światowym Dniem Wody, który przypada w czwartek 22 marca, WWF wymienia 10 rzek, w tym Nil, Rio Grande i Dunaj, jako największe ofiary złego planowania i niewystarczającej ochrony. "Rzeki nie docierają już normalnie do morza, jak Indus w Pakistanie, Nil w Afryce i Rio Grande (...) Zagraża to warunkom życia milionów ludzi" - powiedział Jamie Pittock, jeden z dyrektorów WWF, odpowiedzialny za program związany z globalnym stanem wód.
Tymczasem głównym źródłem świeżej wody na Ziemi są rzeki, ale około połowa z dostępnych zasobów już teraz jest wykorzystana - dodał Pittock. Zapory na rzekach zniszczyły siedliska zwierząt i odcięły rzeki od ich terenów zalewowych. Zmiana klimatu może zmienić reguły, jakie kierowały życiem rzek przez tysiące lat - stwierdza raport. Rzeki swobodnie płynące od źródeł do morza oraz tereny zalewowe poprawiają jakość wody dzięki swoim zdolnościom samooczyszczania. Wyrównują też część wezbrań stanu wody, zmniejszając ryzyko powodzi.
Zagrożone w wyniku budowy zapór są zasoby ryb, będących głównym źródłem białka, a ogólnie - utrzymania dla kilkuset tysięcy społeczności na całym świecie - ostrzega raport. Tamy redukują populacje ryb oraz ich różnorodność gatunkową. WWF wzywa rządy do zawierania porozumień w sprawie lepszego zarządzania wspólnymi zasobami rzecznymi, by dzięki temu zminimalizować szkody.
"Wszystkie rzeki wymieniane w raporcie symbolizują sygnalizowany od lat kryzys związany z zasobami wody, ale nie ma reakcji na ten alarm" - powiedział Pittock. Inne zagrożone rzeki to Jangcy, Mekong, Saluin oraz Ganges w Azji, Rio Plata w Ameryce Południowej i Murray-Darling Australii. Światowy Dzień Wody ustanowiono w 1992 r. decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego obchody mają uświadamiać państwom i społeczeństwom wpływ gospodarki wodnej na stan gospodarki i sytuację społeczną oraz zwrócić uwagę na konieczność ochrony zasobów wodnych. (PAP)