Podczerwień do walki z terrorystami

Dział: Fizyka

Badania przeprowadzone na University of Utah dowodzą że daleka podczerwień - ostatnia nie wykorzystana część promieniowania elektromagnetycznego - może posłużyć do szybszej komunikacji bezprzewodowej oraz do wykrywania ładunków wybuchowych i broni biologicznej - informuje tygodnik "Nature".

Promieniowanie elektromagnetyczne rozciąga się od bardzo energetycznego promieniowania gamma, przez promieniowanie Roentgena (X), ultrafiolet, światło widzialne, podczerwień aż do fal radiowych.

Prawie każdy jego rodzaj jest wykorzystywany w różnego rodzaju technologiach, począwszy od radia i telewizji, przez światłowody, czujniki ruchu, aż do radioterapii i innych zastosowań medycznych. Wyjątek stanowi część promieniowania podczerwonego, nazywanego daleką podczerwienią.

Przeprowadzone ostatnio przez naukowców badania, sugerują że również dla tej części widma można znaleźć zastosowanie. "Znaleźliśmy nowy sposób manipulowania promieniowaniem podczerwonym, nie wykorzystywany w telekomunikacji, tak więc w przyszłości, możliwe stanie się zastosowanie go do superszybkich, krótko-zasięgowych systemów komunikacji" - mówi profesor Ajay Nahata, badający możliwe zastosowania promieniowania.

W porównaniu z obecnie stosowanymi technikami, naukowcy oceniają, że za pomocą dalekiej podczerwieni można będzie przesyłać informacje 1000 razy szybciej niż za pomocą promieniowania widzialnego. Oprócz telekomunikacji, dalekie promieniowanie podczerwone może być wykorzystywane do wykrywania ładunków wybuchowych lub broni biologicznej, działając na podobnej zasadzie jak promieniowanie Roentgena.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności