Badania przeprowadzone na University of Utah dowodzą że daleka podczerwień - ostatnia nie wykorzystana część promieniowania elektromagnetycznego - może posłużyć do szybszej komunikacji bezprzewodowej oraz do wykrywania ładunków wybuchowych i broni biologicznej - informuje tygodnik "Nature".
W eksperymencie HEX 2, przeprowadzonym przez Clemson University, zbadano zachowanie się ziemskiej atmosfery w czasie występowania zorzy polarnej - informuje serwis ClemsoNews. Cztery 10-metrowe rakiety suborbitalne zostały niedawno wystrzelone w 16 minutowych odstępach z poligonu rakietowego Poker Flat Research Range - jedynego poligonu rakietowego na świecie, którego właścicielem jest uniwersytet. Poligon znajduje się 50 km na północ od Fairbanks w stanie Alaska.
Francuscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, przybliżający nas do zrozumienia mechanizmu, który generuje pole magnetyczne otaczające Ziemię. Praca relacjonująca eksperyment ukazała się w wydaniu "Physical Review Letters".
Amerykańskim naukowcom udało się opracować technikę, dzięki której potrafią wytworzyć skupioną, laserową wiązkę promieni rentgenowskich przy niewielkim zapotrzebowaniu na prąd - donosi internetowe wydanie "Nature Physics".
Brytyjskim naukowcom udało się znaleźć i naprawić lukę w bardzo bezpiecznych systemach kwantowego szyfrowania danych - donosi internetowy serwis BBC News.
Współpraca fizyków z Polski, Rosji i Niemiec na Uniwersytecie Augsburskim pozwoliła na odkrycie nowych efektów oddziaływań elektronów w metalach. Międzynarodowa grupa fizyków w Centrum Badawczym "Zjawiska Kooperacyjne w Kryształach" zbadała efekt pochodzący z silnych korelacji między elektronami.
Naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley opracowali nowatorską metodę wytwarzania prądu elektrycznego z energii cieplnej, stosując cząsteczki organiczne - podało internetowe wydanie tygodnika "Science". Współcześnie ok. 90 procent energii elektrycznej produkowanej na świecie pochodzi z ciepła.
Subhash Kak, profesor Uniwersytetu Stanu Louisiana, zaproponował rozwiązanie paradoksu bliźniąt, jednej z największych łamigłówek współczesnej fizyki - donosi internetowe wydanie "International Journal of Theoretical Science".
Amerykańscy badacze opracowali nową, tańszą i bardzo efektywną metodę przyspieszania cząstek elementarnych - donosi najnowszy numer "Nature".
Amerykańskim fizykom udało się zatrzymać promień światła w chmurze atomów, a następnie odtworzyć go w całkiem innym miejscu - donosi "Nature".
Amerykańscy fizycy opracowali metodę "dostrzeżenia" niewidocznych dotąd wymiarów Wszechświata. W najnowszym "Physical Review Letters" wyjaśniają jak, patrząc w głąb kosmosu, ujrzeć naturę tych ukrytych wymiarów.
Grupa brytyjskich naukowców stworzyła związek chemiczny zachowujący się jak demon Maxwella - hipotetyczna istota potrafiąca złamać drugą zasadę termodynamiki - donosi tygodnik "Nature".
Pary krzemu mogą się zachowywać w sposób odpowiadający opisom piorunów kulistych -informuje "New Scientist". Pioruny kuliste to tajemnicze zjawisko, obserwowane niekiedy podczas burz z piorunami. Ogniste kule, istniejące przez kilka sekund do kilku minut, potrafią się przemieszczać, odbijać od przedmiotów, a także wybuchać z wielką siłą.
Głęboko w morzach i pod lodami Antarktydy powstają teleskopy neutrinowe, nowe narzędzia badań astronomicznych i fizycznych. Nowe perspektywy astronomii neutrinowej przedstawiono w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".
Polska rozważa wzięcie udziału w budowie dwóch europejskich centrów badawczych - jednego, związanego z wykorzystaniem lasera rentgenowskiego, drugiego - poświęconego badaniu cząstek elementarnych - poinformowano w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.