Barwna mgławica NGC 2440

Dział: Kosmos

Nowe zdjęcie wykonane za pomocą kamery CCD - Wide Field and Planetary Camera 2 (WFPC2) zainstalowanej na Kosmicznym Teleskopie Hubble'a - ukazuje mgławicę planetarną NGC 2440 w pełnej okazałości. Mgławica ta powstała po odrzuceniu zewnętrznych warstw przez gwiazdę o masie zbliżonej do masy naszego Słońca.

W centrum mgławicy znajduje się biały karzeł, emitujący ultrafioletowe światło, które rozświetla materiał wokół niego. Jest to jeden z najgorętszych znanych białych karłów. Jego zewnętrzna temperatura wynosi około 200 000 stopni Celsjusza.

Chaotyczna struktura mgławicy sugeruje, że gwiazda odrzucała zewnętrzne warstwy nieregularnie. Podczas każdego wybuchu materiał był wyrzucany w różnych kierunkach, co spowodowało, że jej struktura jest tak zróżnicowana.

Mgławice planetarne, których w naszej Galaktyce jest bardzo dużo, nie mają nic wspólnego z planetami. Ich nazwę zawdzięczamy osiemnasto- i dziewiętnastowiecznym astronomom, którzy tak je nazwali, gdyż obserwowane przez nich przez niewielkie teleskopy mgławice przypominały dyski dalekich planet Układu Słonecznego - Urana i Neptuna. NGC 2440 znajduje się około 4 000 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Rufa (ang. Puppis).

Kolory na zdjęciu odpowiadają pierwiastkom znajdującym się w pyle otaczającym białego karła. Za kolor niebieski odpowiada pierwiastek hel, kolor morski - tlen i kolor czerwony - azot oraz wodór.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności