Te same zasady, dzięki którym rośliny na Ziemi są zielone, mogą sprawiać, że potencjalne rośliny na innych planetach byłyby żółte, czerwone lub czarne, ale prawdopodobnie nie niebieskie - twierdzą naukowcy z NASA na łamach pisma "Astrobiology".
Potencjalny kolor roślin zależy od typu gwiazdy, wokół której krąży dana planeta, oraz od długości fal świetlnych, przenikających przez atmosferę do powierzchni tej planety. Szefowa Virtual Planetary Laboratory w NASA i jednocześnie astrobiolog z California Institute of Technology, dr Vikki Meadows, oraz eksperci reprezentujący różne dyscypliny naukowe badali, jak niektóre ziemskie rośliny i bakterie absorbują i odbijają światło.
W efekcie opracowali komputerowy model służący przewidywaniu koloru roślin na innych planetach. Wyniki badań dotyczących absorbowania i odbijania przez rośliny różnych typów światła mogą pomóc w zawężeniu pola poszukiwań życia na planetach znajdujących się poza Układem Słonecznym - podkreślają naukowcy z NASA. Prace takie pomagają też, zdaniem ich autorów, w badaniach zjawisk na Ziemi. Zrozumienie kolorów roślin na innych planetach może mieć znaczenie np. dla analiz informacji, jakie w przyszłości uzyskamy z olbrzymich teleskopów.
Zgodnie z planami NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, posłużą one do badań planet wielkości Ziemi, jakie krążą wokół innych gwiazd. Naukowcy wiedzą od dawna, że większość roślin na Ziemi absorbuje więcej światła niebieskiego i czerwonego niż zielonego. Nie rozumieli jednak, dlaczego tak jest. Teraz okazuje się, że czerwone światło dociera do nich w obfitości, a niebieskie najłatwiej im absorbować. Dlatego najwydajniej korzystają z fal świetlnych z tych dwóch zakresów długości, natomiast zielone "ignorują" jako zbyteczne. W efekcie rośliny odbijają stosunkowo dużo światła zielonego, dlatego odbieramy je jako zielone. Naukowcy sądzą, że te same zasady działają na planetach podobnych do Ziemi w układach słonecznych innych niż nasz.
Dlatego, jak tłumaczą, na innych planetach, gdzie w spektrum światła mogą dominować inne kolory, rośliny mogłyby absorbować więcej światła zielonego lub nawet niebieskiego, a odbijać światło im niepotrzebne, sprawiając wrażenie roślin czerwonych, żółtych lub - pochłaniając całe spektrum - również czarnych. (PAP)