Świat nauki (archiwalne artykuły)

Rosyjscy biolodzy morscy tresują foki, by wykorzystać je do ochrony rosyjskich okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym - poinformował we wtorek dziennik "Izwiestija".
Termity są tak blisko spokrewnione z karaczanami, że nie powinny być zaliczane do odrębnego rzędu - dowodzą badania opublikowane na łamach "Royal Society's Biology Letters".
Te same zasady, dzięki którym rośliny na Ziemi są zielone, mogą sprawiać, że potencjalne rośliny na innych planetach byłyby żółte, czerwone lub czarne, ale prawdopodobnie nie niebieskie - twierdzą naukowcy z NASA na łamach pisma "Astrobiology".
Wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z szwedzkiego Uniwersytetu Linkoeping sugerują, że być może trzeba będzie nieco złagodzić jedno z założeń teorii ewolucji Darwina - to o niedziedziczeniu cech nabytych.
W okresie dojrzewania i wchodzenia w dorosłość spada liczba komórek nerwowych w rejonie mózgu odpowiedzialnym za procesy poznawcze - wykazały najnowsze badania amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Neuroscience".
Szympansy bonobo lepiej sobie radzą w porównaniu ze zwykłymi szympansami dzięki większej tolerancji i lepszej współpracy - informuje pismo "Current Biology."
Rada kalifornijskiego miasta Santa Monica postanowiła ograniczyć za pomocą środków hormonalnych przyrost naturalny wiewiórek. Po kilkuletnich przepychankach z ekologami jest to rozwiązanie zadowalające nareszcie wszystkich - donosi "Los Angeles Times".
Chcąc podrzucić swoje jaja do gniazd innych gatunków, ptak, zwany starzykiem brunatnogłowym (Molothrus ater), stosuje typowo mafijne zagrywki - informuje serwis "EurekAlert". Podobnie jak kukułki, wiele gatunków ptaków nie zajmuje się wychowaniem piskląt, tylko podrzuca jaja do cudzych gniazd.
Naukowcy z Iowa State University i University of Cambridge odkryli, że szympansy potrafią używać narzędzi do polowania na inne ssaki - donosi internetowa wersja magazynu " Current Biology".
Bardziej okazałe narządy płciowe są atutem w przypadku szczurów i drapieżników, ale nie u nietoperzy ani naczelnych -informuje "New Scientist."
Dzięki wyspecjalizowanym neuronom latające owady potrafią unikać kolizji. Poznanie tego mechanizmu może pozwolić na stworzenie nowej generacji latających robotów - informuje pismo "Current Biology."
Szczury potrafią poruszać wąsami po obu stronach głowy zupełnie niezależnie od siebie, dzięki czemu sprawnie znajdują kierunek w ciemności - informuje serwis "New Scientist".
Nocne migracje ptaków wróblowatych nie są wolne od ryzyka spotkania z drapieżnikiem. Potwierdzono, że zwłaszcza jesienią wielkie nietoperze z rejonu Morza Śródziemnego urządzają sobie łowy na lecące do Afryki ptaki. Informuje o tym publikacja internetowa "Public Library of Science".
Udało się wstępnie zsekwencjonować genom znanego wszystkim konia domowego (Equus caballus) - poinformowało kierownictwo międzynarodowego "Horse Genome Sequencing Project".
Język wielkiej salamandry Bolitoglossa dogleini jest wyrzucany z paszczy przez mięśnie najmocniejsze ze spotykanych u kręgowców -informuje "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności